Aktualności
Teraz czytasz
OPEC podnosi prognozę popytu na ropę
0

OPEC podnosi prognozę popytu na ropę

utworzył Daniel Kostecki14 grudnia 2021

Kontrakty terminowe na ropę WTI wzrosły we wtorek powyżej 71,5 USD za baryłkę. Inwestorzy mogą zwracać uwagę na optymistyczną prognozę popytu na ropę opublikowaną przez OPEC.

OPEC określił w poniedziałek, że światowy popyt na ropę wyniesie średnio 99,13 mln baryłek dziennie (bpd) w pierwszym kwartale 2022 r., co oznacza wzrost o 1,11 mln bpd w stosunku do prognozy z zeszłego miesiąca.

OPEC nie drży przed omikronem, ale państwa zaostrzają restrykcje

Organizacja trzyma się również harmonogramu powrotu do poziomu zużycia ropy sprzed pandemii, twierdząc, że nowy wariant koronawirusa będzie miał łagodny i krótkotrwały wpływ na gospodarkę.

Wielka Brytania i Norwegia zaostrzyły jednak restrykcje, a Brytyjczycy odnotowali na swoim terenie pierwszy zgon spowodowany nowym szczepem wirusa. W Chinach kontynentalnych również stwierdzono pierwszy przypadek omikronu w mieście Tianjin. Główna prowincja produkcyjna Zhejiang przechodzi pierwszą w tym roku kwarantannę, a dziesiątki tysięcy mieszkańców obszarów objętych kwarantanną i dotkniętych wirusem zawiesza działalność gospodarczą, ogranicza loty i odwołuje imprezy.

Złoto w cieniu oczekiwań na decyzje banków

Ceny złota utrzymują się na poziomie ok. 1785 USD za uncję. Brak większych wahań na tym rynku może wiązać się z oczekiwaniami na decyzje banków centralnych w tym tygodniu, w tym na kluczowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Żółty metal może być wspierany przez wciąż wysokie ceny konsumpcyjne. Inflacja w USA przyspieszyła w listopadzie i miała największą dynamikę wzrostu od 1982 r., wynoszącą 6,8 proc. Jednak odczyt ten wzmocnił oczekiwania, że Rezerwa Federalna zasygnalizuje szybsze ograniczanie zakupów aktywów i wcześniejsze rozpoczęcie podwyżek stóp procentowych.

Inne banki centralne, które w tym tygodniu mają dokonać przeglądu polityki monetarnej, to Europejski Bank Centralny, Bank Anglii i Bank Japonii. Ograniczenie bodźców i wyższe stopy procentowe podnoszą koszt alternatywny nierentownego kruszcu, zmniejszając potencjalnie jego atrakcyjność.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.