Opcje binarne zakazane w UE od 1 lipca 2018 r.
Opcje binarne zakazane. Regulacje ESMA nałożyły na brokerów z UE całkowity zakaz oferowania opcji binarnych dla klientów detalicznych od 1 lipca 2018. Doprecyzowując, broker zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej nie może zaoferować jakimkolwiek klientom tego rodzaju instrumentów, niezależnie z jakiego kraju by oni nie byli. Czy to zmiana na lepsze?
Przeczytaj koniecznie: Czym są opcje binarne
Opcje binarne jak hazard
Popularne binarki, które swoje najlepsze czasy przeżywały dobre kilka lat temu (lata 2013-2016), stanowiły alternatywę dla traderów dotychczas inwestujących na rynku Forex/CFD. Zyskały szczególną uwagę osób początkujących, bez większego doświadczenia w handlu. Wszystko za sprawą ich bardzo prostej budowy. W końcu „odpadło” nam bardzo wiele zagadnień, które trzeba opanować, aby móc sprawnie poruszać się po platformie FX, a co dopiero wykorzystać to wszystko na swoją korzyść.
Trader nie musiał zachodzić w głowę co to lot, ile wart jest jeden pips, jaką ma dźwignię na koncie i ile wyniesie depozyt zabezpieczający dla jego transakcji. Mało tego, nie interesowały go Stop Lossy, Take Profit, inne zlecenia oczekujące, nie przejmował się poślizgami cenowymi, lukami, płynnością i całą masą innych elementów tej układanki. Wystarczyło obstawić kierunek, czas i stawkę. Minął wybrany przez nas odcinek czasu i znaliśmy wynik. To tak proste, jak to tylko możliwe.
Oczywiście, z czasem ten instrument ewoluował i pojawiły się jeszcze inne formy opcji binarnych, ale ostatecznie był to tylko dodatek do klasycznej formy, która cieszyła się największą popularnością.
Naszym zdaniem każda inwestycja może przyjąć formę hazardu. Nie tylko sam instrument definiuje to, co będzie hazardem. Decyduje o tym również nasze podejście do inwestycji. Prawdą jednak jest, iż właśnie przy opcjach binarnych traderzy bardzo często stosowali „strategie” hazardowe, a z racji, że brali się za nie bardzo niedoświadczeni traderzy to nie trzeba się długo zastanawiać jaki był to efekt.
Brokerzy też byli problemem
Istne eldorado. Tak można opisać zjawisko z którym mieliśmy do czynienia. Oczywiście, eldorado dla brokerów, którzy wyrastali jak grzyby po deszczu i wykorzystywali brak doświadczenia swojej grupy docelowej. To było istne zatrzęsienie ofert, które nawet specjalnie nie prześcigały się w atrakcyjności swoich ofert. Często wpływało to bardzo negatywnie na jakość usług, nie wspominając o bezpieczeństwie. Nie ma danych w tym zakresie, ale wątpię, aby chociażby 10% firm wchodzących na rynek robiło to w pełni legalnie posiadając odpowiednie licencje i/lub zezwolenia. Były też i typowe scamy (z ang. oszuści). Po prostu pojawiały się i znikały. To zrodziło wiele problemów dla klientów, którzy potrafili z dnia na dzień zostać bez dostępu do swojego konta i środków.
Brokerzy binarny reklamowali ten produkt jako przepis na łatwy zysk. Dla każdego, bez wyjątku, rzucając konkretnymi kwotami, które można zarobić. I to działało.
Były i bardziej solidne firmy, które działały sumiennie i zgodnie z literą prawa. Nawet Dukascopy Bank, broker działający na zasadzie szwajcarskiej licencji bankowej, zdecydował się wprowadzić binarki do swojej oferty. Ale była to zupełnie inna jakość, niż ta do której przyzwyczaiły nas „firmy” z egzotycznych wysp. Na ten moment został nam tylko konkurs na rachunkach demo, gdzie wciąż można zarabiać grając na opcjach :-).
Koniec pewnego etapu
Nie można powiedzieć, że opcje binarne były złe. To, co proste, nie jest złe. Zła była kombinacja w postaci nieregulowanych firm, które je oferowały + niedoświadczonych „inwestorów” ze skłonnością do hazardu. I to owa kombinacja doprowadziła do ich zguby.
A Wy, będziecie tęsknić za opcjami binarnymi?