Mistrzostwa Świata: Katar chłodzi stadiony i ogrzewa domy kibiców
W niedzielę rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze, a we wtorek polska reprezentacja rozegra swój pierwszy mecz. Nie można jednak ignorować faktu, że mistrzostwa to także ważne wydarzenie gospodarcze. Katar – z jednej strony – z uwagi na warunki pogodowe, musi klimatyzować stadiony, a drugiej – jako największy eksporter gazu LNG – ogrzewa domy wielu kibiców.
Biznes wart 30 mld USD – w samej Europie
Mistrzostwa Świata w piłce nożnej odbywają się raz na cztery lata. Jest to wielka impreza sportowa, ale i ogromne wydarzenie finansowe. Tegoroczny gospodarz mistrzostw – Katar, zainwestował w tę imprezę ogromne środki. Same wydatki na infrastrukturę związaną z mistrzostwami wyniosły 200 miliardów dolarów.
Dlatego, nawet pod wpływem emocji sportowych, nie powinniśmy zapominać o ekonomicznym wymierzę mistrzostw i o tym, że inwestując pieniądze, możemy to robić tak, by przy okazji skorzystać na zwiększonym zainteresowaniu tym wydarzeniem i piłką nożną. A to ponieważ szacuje się, że mistrzostwami zainteresuje się prawie co drugi mieszkaniec naszej planety (w 2018 roku mistrzostwa oglądało 3,1 miliarda widzów). A w samej Europie, biznes piłkarski jest wart ponad 30 miliardów dolarów.
Jak zatem próbować dostroić swoje inwestycje do nadchodzących mistrzostw? Po pierwsze, można skupić się na firmach, które sponsorują i są partnerami mistrzostwa, takich jak Coca-Cola, Visa czy Hyundai. Dobrze w tym okresie będą także radzić sobie sprzedawcy odzieży sportowej tacy jak Nike, Adidas czy Puma, a także browary (Anheuser-Busch, Heineken, Calsberg), ponieważ konsumpcja piwa w tym okresie mocno wzrasta.
PRZECZYTAJ: Koszt produkcji piwa wzrósł o 62% w ciągu 2 lat
Co ciekawe, istnieją dowody na to, że wygrane w sporcie mogą wpływać na ogólny sentyment na giełdzie, a nawet indywidualne wyniki giełdowe, obroty czy zachowania konsumentów. Tegoroczna edycja Mistrzostw odbywa się w niestandardowym terminie, który – z uwagi na zbliżające się Boże Narodzenie – może potęgować takie efekty. Dotyczy to także samej sytuacji na giełdzie; miesiące letnie zwykle są okresem gorszych wyników, natomiast koniec roku to w przypadku indeksu S&P500 (ale także innych indeksów) okres najsilniejszych wzrostów.
Mistrzostwa Świata pełne kontrowersji
Gospodarz mistrzostw – Katar, z jednej strony zbudował stadiony, które muszą być klimatyzowane z uwagi na wysokie temperatury. Z drugiej, eksportując gaz, pomaga ogrzewać domy kibiców piłki nożnej na świecie. Katar (i Australia) to bowiem najwięksi światowi eksporterzy skroplonego gazu ziemnego (LNG). Gaz LNG jest sprowadzany także do Polski za pośrednictwem gazoportu w Świnoujściu, zabezpieczając około 20 proc. polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny.
Dla Kataru, LNG stanowi 85 proc. eksportu tego kraju, a przychód w tego eksportu w pierwszej połowie tego roku wyniósł 55 miliardów dolarów. Partnerem Kataru w eksporcie gazu jest spółka Exxon Mobile.
Bliskowschodnie giełdy stanowią tylko 1 proc. kapitalizacji rynku światowego. Ale w tym roku radzą sobie bardzo dobrze, a ich średnia stopa zwrotu z ostatnich 10 lat jest wyższa od średniej globalnej. Akcje spółek w tych rynków korzystają z wysokich cen energii, oparcia większości swoich kontraktów o – na ten moment – mocnego dolara oraz wydatków na infrastrukturę budowaną na Mistrzostwa Świata.
O autorze
Paweł Majtkowski – analityk eToro na polskim rynku, który dzieli się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.