Aktualności
Teraz czytasz
Komisja Europejska: dostawcy kryptowalut będą raportować transakcje mieszkańców UE
0

Komisja Europejska: dostawcy kryptowalut będą raportować transakcje mieszkańców UE

utworzył Michał Sielski9 grudnia 2022

Projekt nowego unijnego prawa zostanie niebawem przedłożony Parlamentowi Europejskiemu do konsultacji, a następnie Radzie Uni Europejskiej do ewentualnego przyjęcia. Według wstępnych planów, nowe wymogi dotyczące sprawozdawczości w zakresie kryptoaktywów, pieniądza elektronicznego i walut cyfrowych wejdą w życie 1 stycznia 2026 r. Jeśli tak się stanie, wszystkie podmioty umożliwiające handel kryptowalutami, będą musiały informować o transakcjach fiskusa.

Rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów (MiCA)i zasady dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy zostały przez Komisję Europejską określone już wcześniej. Nowe przepisy mają je jednak uzupełnić. Jeśli wejdą w życie, obejmą wszystkich dostawców usług obsługujących transakcje na kryptoaktywach dla klientów mających miejsce zamieszkania na terenie Unii Europejskiej.

W Europie nie płacą podatków od kryptowalut?

W swoim oficjalnym stanowisku Komisja Europejska przekonuje, że ściągalność podatków od zysków osiągniętych na rynku kryptowalut jest bardzo niska.

– Sprawiedliwe i skuteczne opodatkowanie jest niezbędne, by zabezpieczyć dochody dla inwestycji i usług publicznych i jednocześnie tworzyć otoczenie biznesu, w którym innowacje mogą się rozwijać. Organy podatkowe nie posiadają jednak obecnie informacji niezbędnych do monitorowania wpływów uzyskanych z wykorzystaniem kryptoaktywów, które często są przedmiotem obrotu transgranicznego. Poważnie ogranicza to zdolność tych organów do zapewnienia skutecznego płacenia podatków, co oznacza, że europejscy obywatele tracą znaczne dochody z podatków – czytamy w stanowski Komisji Europejskiej.

Obowiązek zgłaszania transakcji obywateli mieszkających na terenie UE

Unijny urzędnicy przekonują, że wprowadzenie zmian zwiększy zdolność państw członkowskich do wykrywania oszustw podatkowych, a także przypadków uchylania się od opodatkowania. Obowiązek zgłaszania transakcji wszystkich klientów zamieszkujących teren Unii Europejskiej będą miały wszystkie firmy: małe i duże.

Dyrektywa ustanowi także poziom kar, jakie będą nakładane dla dostawców, którzy nie będą spełniać tego obowiązku. Na pewno nie będzie jednak tak, że od razu będą to kary finansowe. Na początek dostawcy dostaną jedynie „żółtą kartkę”, najprawdopodobniej w formie administracyjnego upomnienia. Dopiero gdy nie będą na nie reagować, mogą spodziewać się finansowej grzywny.

Komisja Europejska: kryptowaluty są anonimowe

Dlaczego w ogóle takie prawo jest wprowadzane? Okazuje się, że według urzędników Komisji Europejskiej, kryptowaluty są… anonimowe. Wygląda więc na to, że mimo upływu lat urzędnicy nadal nie do końca zdają sobie sprawę na czym polega technologia blockchain.

Anonimowość oznacza, że wielu użytkowników kryptoaktywów osiągających znaczne zyski umyka kontroli krajowych organów podatkowych. Sytuacja ta jest nie do zaakceptowania. Nasz wniosek zagwarantuje państwom członkowskim dostęp do informacji niezbędnych, by zapewnić płacenie podatków od zysków osiągniętych w obrocie kryptoaktywami lub inwestycjach w kryptoaktywa. W ramach naszego programu sprawiedliwego opodatkowania zaktualizujemy unijne przepisy podatkowe, aby rozwiązać te problemy, wprowadzając wspólny standard w celu harmonizacji różnych krajowych podejść do opodatkowania kryptoaktywów. Pomoże to administracjom krajowym bardziej efektywnie pobierać podatki dzięki uwzględnieniu dochodów z kryptoaktywów i nadążyć za rozwojem technologii w miarę postępów Europy w transformacji cyfrowej – podkreśla Komisja Europejska.

Nowe przepisy od 1 stycznia 2026 roku

Teraz wniosek o zmianę dyrektywy w sprawie współpracy administracyjnej (DAC) trafi do Parlamentu Europejskiego. Tam przeprowadzone zostaną konsultacje. Kolejny krok to przyjęcie go przez Radę Komisji Europejskiej. Na szczęście podczas kolejnych kroków legislacyjnych można wprowadzić do niego poprawki. Jakie? Tego jeszcze oczywiście nie wiadomo, ale urzędnicy planują, że nowe wymogi dotyczące sprawozdawczości w zakresie kryptoaktywów, pieniądza elektronicznego i walut cyfrowych wejdą w życie 1 stycznia 2026 r.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.