Klaytn (KLAY) – kryptowaluta, która chce być lepsza niż Ethereum
Gdy powstaje nowa sieć i kryptowaluta, do większości z nich na początku rynek podchodzi z rezerwą. W przypadku Klaytn (KLAY) od razu było jednak inaczej. Testy szybko rozpoczęli technologiczni giganci, jak LG, Netmarble czy Celltrion. Dzięki szybkości 3 tys. transakcji na sekundę bardzo szybko rozwijają się też BApps – nowoczesne aplikacje sieci blockchain. Kolejna gwiazda jednego sezonu czy kryptowaluta, która na dobre zagości wśród najlepszych?
Kontynuujemy cykl portalu Forex Club, w którym analizujemy i opisujemy największe, najwyżej wyceniane, najciekawsze, najbardziej rozwojowe, zaawansowane, a także najbardziej kontrowersyjne projekty kryptowalutowe na całym świecie. Dziś czas na Klaytn – kryptowalutę, która podbija na razie Azję, ale ma ambicje i wszelkie przesłanki na to, by bardzo szybko stać się projektem globalnym.
Geneza powstania
Testy Klaytn trwają już od października 2020 roku. Zaczęły się od razu „z wysokiego C” – siecią zajęli się technologiczni giganci, jak LG, Netmarble i Celltrion. W projekt zaangażował się też Union Bank of the Philippines. Projekt firmy Kakao ma więc godnych uwagi partnerów już na początku działalności. Co ich przyciągnęło?
Na pewno uznany i doświadczony w świecie blockchain zespół deweloperów, ale też założenia platformy klasy korporacyjnej, która zorientowana jest przede wszystkim na usługi. Klaytn ma bowiem zapewniać integrację różnych blockchainów, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Teraz wiadomo już, że to bez wątpienia udany projekt hybrydowy, pozwalający stworzyć zdecentralizowaną platformę biznesową.
Jak działa KLAY
Sama platforma wyróżnia się przede wszystkim ponadprzeciętną skalowalnością i już to mogłoby wystarczyć do tego, by osiągnąć sukces. Projekt notowanej na południowokoreańskiej giełdzie firmy Kakao ma jednak znacznie więcej zalet. Klaytn może bowiem pochwalić się aplikacjami BApps, które już działają w środowisku blockchain. Duża przepustowość, szybka reakcja sieci, a także bezproblemowa integracja ze starszymi projektami sprawiają, że sprawdza się to zarówno przy początkujących firmach, jak też w implementacji do działających już złożonych aplikacji, używanych przez światowe przedsiębiorstwa.
Platforma Klaytn opiera się na ulepszonej wersji Proof of Work i Proof of Stake, czyli Istambul BFT. To właśnie dzięki temu może pochwalić się większą wydajnością od starszych projektów blockchain. Działa na niej już kilkadziesiąt aplikacji i wciąż powstają nowe.
Klaytn chce też rozwijać się dzięki użytkownikom. W tym celu stworzono specjalną rezerwę tokenów, którymi nagradzani są ci, którzy zaproponują rozwiązania pozwalające rozwinąć sieć.
Token Klaytn (KLAY)
Nagrody wypłacane są w tokenach Klaytn (KLAY), które używane są do wszystkich rozliczeń w tym blockchainie. Ich niewątpliwą zaletą są niskie opłaty transakcyjne, wynikające ze skalowalności sieci. Dlatego właśnie ta kryptowaluta cieszy się rosnącym zainteresowaniem – popyt na nią jest naturalny ze względu na to, że warto płacić nią w aplikacjach i ponosić wszystkie inne opłaty w sieci blockchain.
Notowania kryptowaluty Klaytn (KLAY)
Na dzień 16 sierpnia 2021 roku kryptowaluta KLAY notowana jest na 20 giełdach kryptowalut z całego świata. W obrocie jest 2 476 393 441 z docelowych 10 602 255 472 jednostek. Każda z nich wyceniana jest obecnie na 1,91 USD, co przekłada się na kapitalizację 4,7 mld USD. Szczyt notowań mieliśmy 14 maja 2021 roku, kiedy KLAY kosztował 2,97 USD i był bliski do wdarcia się do pierwszej dziesiątki kryptowalut pod względem kapitalizacji. Nie jest jednak wykluczone, że prędzej czy później się to uda – zwłaszcza jeśli cena nadal będzie tak szybko rosła. Tylko przez ostatni miesiąc KLAY podrożał bowiem o 116,83% z czego na ostatni tydzień przypada 60,32% wzrostu.