Aktualności
Teraz czytasz
Jak rynki reagują na słabość dolara [Komentarz rynkowy]
0

Jak rynki reagują na słabość dolara [Komentarz rynkowy]

utworzył Daniel Kostecki15 października 2021

Amerykańska waluta mogła zaliczyć jeden z najgorszych dni od dwóch miesięcy. Kurs pary EUR/USD wzrósł z rejonu 1,1530 do ponad 1,1600, co może wskazywać na bardziej istotny zwrot. Przecena dolara na światowym rynku walutowym może mieć z kolei wpływ na wiele innych rynków kwotowanych w amerykańskiej walucie. Mowa tu zarówno o surowcach energetycznych, złocie, jak i bitcoinie.

Złoto z najlepszym tygodniem od maja

Cena złota wzrosła od końca września z ok. 1720 USD do 1800 USD, a zwyżka ta zdawała się przyspieszać wraz z tracącym dolarem zaraz po publikacji ostatniego protokołu  posiedzenia FOMC, gdy rynek dowiedział się, że tapering może być przeprowadzony w połowie listopada lub w połowie grudnia, i to na kwotę nie większą niż 15 mld USD miesięcznie. Podwyżki stóp procentowych wydają się bardziej prawdopodobne pod koniec 2022 r. Co więcej, w USA nadal inflacja pozostaje podwyższona, a przedstawiciele Fed zaczynają uważać, że wcale nie będzie ona taka przejściowa, jak pierwotnie zakładano.

Ropa z ponad 3-procentowym wzrostem

Cena ropy naftowej może w tym tygodniu wzrosnąć o ponad 3 proc., a baryłka WTI nadal kosztuje ponad 81 USD i jest na najwyższym poziomie od 7 lat. Według danych z tego tygodnia zapasy surowca w Stanach Zjednoczonych spadły najmocniej od czerwca. Z kolei agencja EIA uważa, że wydobycie ropy w USA spadnie w 2021 r. bardziej, niż wcześniej to zakładano. Wzrost produkcji spodziewany jest dopiero w 2022 r.

Wall Street solidnie w górę

Rozpoczęty sezon wyników w USA nie przyniósł rozczarowania. Publikujące swoje dane banki: Citigroup, Wells Fargo czy Bank of America pobiły prognozy analityków. W rezultacie, jak podaje agencja Bloomberg, indeks S&P 500 odnotował najlepszą sesję od marca. Podsumowując wczorajszą sesję, Dow Jones podskoczył o 534,75 punktów, czyli 1,6 proc., do 34 912,56, S&P 500 dodał 1,7 proc., podobnie jak Nasdaq, który też wspiął się o 1,7 proc.

Bitcoin blisko szczytu wszech czasów

Wydaje się, że rynek kryptowalut ponownie odżył, gdyż cena bitcoina wzrosła w trzy tygodnie o ok. 50 proc., do blisko 60 tys. USD za sztukę, a zatem jest już o niecałe 9 proc. od szczytu wszech czasów. Bitcoin mógł dostać wsparcie po informacjach, według których amerykańska komisja SEC nie będzie miała nic przeciwko zatwierdzeniu pierwszego w USA ETF na kontrakty na bitcoina. Ma być to z kolei, zdaniem rynku, wstęp do wprowadzenia właściwego ETF na bitcoina. Terminy dla SEC na wydanie decyzji upływają wraz z końcem roku.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.