HEX – kryptowaluta pomostowa dla DeFi
Niskie opłaty transakcyjne oraz wysokie oprocentowanie depozytów – to główne cechy kryptowaluty HEX. Czy trzeba czegoś więcej, by zwiększała swoją wartość? Pewnie nie, ale ma jeszcze sporo atutów, dzięki którym wkracza do czołówki kryptowalut na świecie. 6414% wzrostu ceny w ciągu 12 miesięcy musi robić spore wrażenie.
Kontynuujemy cykl portalu Forex Club, w którym analizujemy i opisujemy największe, najbardziej wartościowe, najciekawsze, najbardziej rozwojowe, zaawansowane, a także najbardziej kontrowersyjne projekty kryptowalutowe na całym świecie. Dziś czas na HEX – kryptowalutę, która łączy w sobie niemal wszystkie najnowsze osiągnięcia technologii blockchain.
Jak działa token HEX
HEX to token ERC20 zaprojektowany i uruchomiony przez Richarda Hearta w sieci Ethereum. Jest stosunkowo młody, nawet jak na świat kryptowalut, bo powstał 2 grudnia 2019 roku. Token otrzymali posiadacze zestawu Bitcoin UTXO na wysokości bloku 606227. Za każdego Bitcoina przyznano 10 tys. jednostek HEX. Można się było o nie ubiegać tylko przez rok od uruchomienia projektu. Można też było dostać tokeny w sieci Ethereum poprzez interakcję z inteligentnym kontraktem HEX. Po roku od uruchomienia, wszystkie monety HEX, które nie zostały odebrane przez posiadaczy Bitcoinów, są dystrybuowane do pozostałych użytkowników HEX.
W założeniu ma być on bowiem zabezpieczeniem depozytowym na rynku tradycyjnych finansów oraz wspomagać działanie w ekosystemie DeFi (zdecentralizowane finanse) w kryptowalutach w sieci Ethereum. To właśnie na bazie tej sieci odbywają się wszystkie transakcje HEX poprzez wysyłanie i odbieranie tokenów HEX, a także interakcja z inteligentnym kontraktem HEX. Kod konsensusu jest jednak odrębny i stanowi inteligentny kontrakt HEX, co stanowi o niezależności projektu.
Jak zarabiać na HEX?
Wielu zwolenników kryptowalut i technologii blockchain liczy po prostu na wzrost ceny posiadanych przez siebie kryptowalut. Ale w przypadku HEX można też korzystać z innych, bardziej pewnych możliwości. Można między innymi zablokować swoje tokeny w celu emisji nowych monet. Im dłuższy okres blokowania i większa kwota zablokowanych monet – tym większą nagrodę otrzymuje stakujący. Jeśli jednak wcześniej zakończy swoją inwestycję, otrzyma finansową karę. W oczywisty sposób wpływa to na wzrost ceny, poprzez blokowanie jak największej liczby tokenów na jak najdłuższy czas. Żeby nie stracić wystarczy bowiem być cierpliwym, co jednak na rynku kryptowalut nie jest powszechną cechą.
HEX jest przy tym znacznie bezpieczniejszy niż Bitcoin, bo podczas transakcji nie musisz przekazywać monet żadnemu pośrednikowi. W tym przypadku są one przechowywane w smart kontrakcie do czasu wypełnienia wszystkich warunków inteligentnej umowy. Dopiero po ich spełnieniu tokeny są przekazywane odbiorcy – bez pośrednika. Opłaty transakcyjne są bardzo niskie, a inflacja praktycznie nie istnieje. Są za to oprocentowane „lokaty”, dzięki wykorzystaniu Blockchain Certificate of Deposits (CD).
Notowania HEX
Na dzień 30.12.2020 roku tokenem HEX można handlować już na 12 giełdach kryptowalut z całego świata. Trzeba za niego zapłacić 0,008593 USD, a na rynku jest ponad 283 mld jednostek z docelowych 566 953 361 982. Przy dobowym obrocie sięgającym ponad 8 mln USD daje to kapitalizację rzędu 2,4 mld USD i 17. miejsce na liście największych kryptowalut świata.
Szczyt notowań miał miejsce 1 listopada 2020 roku, gdy za każdy token HEX trzeba było zapłacić 0.015241 USD. Mimo tego, że dziś cena jest znacznie niższa, w ciągu roku tokeny HEX zwiększyły swoją wartość o niebotyczne 6414%. W grudniu 2020 roku odrabiały ostatnie spadki po rekordowym listopadzie i zdrożały o 100%.