Gospodarka łapie zadyszkę. Co przyniesie tydzień?
Czerwcowy raport NFP potwierdził, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy ulega nieznacznemu, lecz stałemu pogorszeniu. Rynki w pierwszej reakcji zareagowały dynamiczną wyprzedażą dolara amerykańskiego oraz wzrostami na rynku akcji. Zeszłotygodniowy raport jest kolejnym sygnałem tego, że amerykańska gospodarka łapie zadyszkę. Co to oznacza dla hossy na Wall Street oraz reszty świata?
Gospodarka amerykańska spowalnia
Wzrostowi zatrudnienia w czerwcu nieoczekiwanie towarzyszył również wzrost stopy bezrobocia. Konsensus rynkowy wskazywał n odczyt na poziomie 4,0%, podczas gdy czerwcowe dane pokazały wzrost do 4,1%. Do tej pory Jerome Powell był zdania, że bezrobocie na poziomie 4% jest jeszcze stosunkowo niskie, jednak wzrost powyżej tego poziomu i jego ewentualna kontynuacja w kolejnych miesiącach może wpłynąć na zmianę retoryki Fed.
Należy mieć jednak na uwadze fakt, że dane z rynku pracy są opóźnione względem cyklu koniunkturalnego. Zmiany w poziomie zatrudnienia są bowiem wynikiem już podjętych decyzji. Obecna sytuacja – choć nie alarmująca – przypomina nieco wczesne lata dwutysięczne lub okres 2006-2007, gdzie stopa bezrobocia również powoli, ale systematycznie rosła. Również inwestorzy z Europy otrzymali słabsze dane – zamówienia z fabryk wskazały na spadek zamówień o 8,65 r/r, a raport PMI dla przemysłu pokazał spadek głównego indeksu do poziomu 43,5 punktów. Najgorzej sytuacja przedstawia się w Niemczech. Słaby raport z tamtejszych fabryk został potwierdzony przez gorszą od oczekiwań produkcję przemysłową, która w ujęciu r/r spadła do 3,9%.
Czy w obliczu pogarszającej się koniunktury na całym świecie, dalsze wzrosty indeksów giełdowych są uzasadnione? Co dalej z dolarem amerykańskim czy euro? Zapraszamy na webinar z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem.
W dzisiejszym webinarze:
- Co nam mówią ostatnie dane makro?
- Rynek nie chce widzieć problemów?
- Na co zwrócić uwagę w tym tygodniu?
Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące wpływu koronawirusa na globalną gospodarkę, analizę sytuacji na rynku metali szlachetnych.
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.