Gospodarka i rynki w 2023 – Co przyniesie tydzień?
Wysoka inflacja towarzyszyła nam przez cały 2022 rok i była jednym z wiodących tematów minionych miesięcy. Rozpoczęty w ostatnim kwartale zeszłego roku spadek cen niektórych surowców, komponentów czy frachtu wywołał kolejne nadzieje na tzw. pivot Fed i odwrót od restrykcyjnej polityki monetarnej. Jednak pomimo spadku wskaźnika cen ISM usług w Stanach Zjednoczonych, ten znajduje się w okolicach maksimów poprzedniej dekady. W najlepszym wypadku sugeruje to spadek poziomu inflacji jedynie w okolice 4%. Co ważne, przy poprzednich recesjach opóźnienie pomiędzy dołkiem indeksu ISM cen dla usług, a dołkiem inflacji bazowej wynosiło aż 24 miesiące.
Czy rynki są gotowe na niższą płynność?
Banki centralne USA czy Europy prawdopodobnie nadal będą ściągać pieniądze z rynku. Suma bilansowa Fed może w kolejnych miesiącach spaść poniżej poziomu 7 bln USD z 9 bln notowanych w szczycie. Także Europejski Bank Centralny zamierza ograniczyć płynność na rynkach, uruchamiając w marcu program QT. Jednak już za sprawą wcześniejszych spłat TLTRO, bilans EBC skurczył się o około 800 mld EUR. W jaki sposób niższa płynność wpłynie na wycenę parkietów giełdowych? Co dalej z chińskim rynkiem nieruchomości? Czy rynek kryptowalut podniesie się po skandalach minionego roku?
Zapraszamy na spotkanie z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem, w którym skupi się na kluczowym temacie tego tygodnia – co wpływać będzie na gospodarkę i rynki w 2023 roku?
W dzisiejszym video:
- Czy niższa płynność pogrąży rynki?
- Wpływ wojny w Ukrainie na warszawską giełdę i PLN
- Co dalej z rynkiem kryptowalut?
Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące wpływu wojny, pandemii i kryzysu gospodarczego na globalną gospodarkę.
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.