Gala [GALA] – gamingowa kryptowaluta twórcy Farmville
Token GALA najpierw szybko drożał, ale w ostatnich miesiącach stracił impet, podobnie jak rynek kryptowalut. Czy może jednak pobić swoje szczyty, korzystając z rosnącej mody na gamingowe kryptowaluty i NFT? Biorąc pod uwagę doświadczenie jego twórców, można mieć na to spore nadzieje. Zwłaszcza, że projekt wciąż jest w pierwszej fazie rozwoju.
Kontynuujemy cykl portalu Forex Club, w którym analizujemy i opisujemy największe, najwyżej wyceniane, najciekawsze, najbardziej rozwojowe, zaawansowane, a także najbardziej kontrowersyjne projekty kryptowalutowe na całym świecie. Dziś czas na Galę – kolejny gamingowy token, który ma być gamingowym pośrednikiem, emitującym też NFT do gier.
Kto stworzył Gala Games
Projekt Gala Games ma być bramą do świata play to earn. Stworzyli ją Eric Schiermeyer i Michael McCarthy. Ten drugi pracował jako dyrektor kreatywny w firmie Zynga, notowanej na giełdzie gamingowej firmie o wartości 7 mld USD i stworzył znaną nie tylko na Facebooku grę Farmville. Pierwszy to z kolei zarządzający CRO Intermix Media, czyli firmy stojącej za MySpace. Już w styczniu 2019 roku założyli swoją firmę, która działa pod nazwą Gala Games.
Czym jest Gala Games
Co ciekawe, emisja tokenów nie została poprzedzona przez ICO, nie było też prób pozyskiwania zewnętrznego finansowania. Gala Games przeprowadziła emisję dzięki środkom założycieli.
Dziś zarabia przede wszystkim na sprzedaży NFT do gier w technologii blockchain. Ma też własną grę Townstar, według wielu wręcz bliźniaczo podobną do Farmville oraz Spider Tanks. Krytycy projektu zarzucają twórcom, że większość wprowadzanych gier czerpie pomysły z już istniejących projektów – podobnie jest m.in. z Legacy, Last Expedition czy The Walking Dead Empires i Mirandus. NFT można natomiast kupować w sklepie Gala Games NFT, a firma chwali się, że sprzedała ich już ponad 30 tys. Najdroższy kosztował 3 mln USD.
Jak działa Gala Games
Docelowo Gala będzie mieć 50 tys. węzłów, co ma przełożyć się na obsługę nawet 100 mln aktywnych graczy miesięcznie. Działa na dwóch blockchainach – jako ERC20 na Ethereum, jak i BEP20 na Binance Smart Chain. Tokenami Gala płaci się za NFT Gala Games. Kolejnym naturalnym krokiem jest oczywiście pokrywanie opłat transakcyjnych.
Początkowa emisja tokenów trafiła do węzłów, a połowa do konserwatorium Gala Games, czyli grupy, która zajmuje się wspieraniem rozwoju projektu. Na razie popyt napędzają przede wszystkim zakupy NFT poprzez Gala Games. Same gry to na razie niewielka część obrotu firmy. Pod koniec roku ma nastąpić jednak premiera gry Mirandus, która może być kamieniem miliowym w zwiększeniu zainteresowania tokenami – jeśli oczywiście gra okaże się sukcesem. Pozytywnie wyglądają też informacje o partnerstwach z Polygon i Flare Network, które również mają zaowocować kolejnymi grami. W tym temacie nie ma jednak jeszcze konkretów.
Notowania kryptowaluty Gala
Na dzień 18 marca 2022 roku za każdy token Gala trzeba zapłacić 0,21 USD. W obrocie jest 6 977 205 436 z docelowych 35 240 112 493 tokenów, co przekłada się na kapitalizację przekraczającą 1,5 mld USD. Tokenami Gala można obecnie handlować na 33 giełdach kryptowalut, w tym także na najpopularniejszej z nich – Binance. Szczyt notowań miał miejsce 26 listopada 2021 roku, gdy za każdy token Gala płacono 0,83 USD. Było to po ogromnym wzroście ceny – tokeny podrożały wtedy od ich emisji aż 500-krotnie.