Aktualności
Teraz czytasz
Franklin Templeton składa wniosek do SEC o fundusz ETF na Ethereum
0

Franklin Templeton składa wniosek do SEC o fundusz ETF na Ethereum

utworzył Simon Peters20 lutego 2024

Obecnie bitcoin jest notowany na poziomie 51 280 dolarów – najwyżej od grudnia 2021 roku. Kapitalizacja rynkowa Bitcoina również powróciła powyżej 1 biliona dolarów. Inne kryptowaluty o dużej kapitalizacji rynkowej, takie jak Ethereum i Solana, również odnotowały w tym tygodniu znaczne wzrosty, odpowiednio o 15 proc. i 5 proc. Ethereum (ETH) jest obecnie notowany na poziomie 2 887 dolarów, a Solana (SOL) – 107 dolarów.

W czwartek w centrum uwagi znajdą się wstępne dane PMI (Purchasing Managers Index), dotyczące amerykańskiej produkcji i usług. Dane PMI są ogólnie uważane za wskaźniki wyprzedzające, zapewniając wgląd w to, dokąd mogą potencjalnie zmierzać rynki i gospodarki. Dane PMI mogą również wpłynąć na przekonanie rynku o tym, kiedy FED dokona pierwszej obniżki stóp procentowych.

W przeszłości widzieliśmy, że zmieniające się prawdopodobieństwo tego, kiedy mogą nastąpić cięcia stóp procentowych i o ile, wpływa na ceny aktywów, akcji i kryptowalut.

Immutable mocno drożeje

Token Immutable-X (IMX) był jedną z najlepiej radzących sobie kryptowalut w zeszłym tygodniu, zyskując 22 proc. Jego misja jest zasilanie nowej generacji gier Web3, poprawiając zarówno wrażenia użytkowników, jak i programistów, oferując płynną rozgrywkę, błyskawiczne prędkości transakcji i bezgazowe, w pełni neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla bicie tokenów NFT (non-fungible token).

Nie jest jasne, co dokładnie spowodowało wzrost ceny w zeszłym tygodniu, ale jest to kontynuacja dobrych wyników tokena IMX od czasu ogłoszenia partnerstwa z gigantem gier Ubisoft 9 listopada 2023 roku. Od czasu ogłoszenia, IMX wzrósł o 285 proc. Obecnie, cena IMX na platformie eToro wynosi 3,32 dolarów.

Para bitcoin-jen japoński ustanawia nowy rekord wszech czasów

Przy tak dużym zainteresowaniu bitcoinem w stosunku do dolara amerykańskiego, często przyćmiewa to cenę bitcoina w stosunku do innych walut. W czwartek bitcoin ustanowił rekordowy poziom 7 900 000 jenów na giełdzie bitFlyer, czyniąc Japonię pierwszym z krajów G7 (ang. Gang of Seven – państwa tworzące największe rozwinięte gospodarki i demokracje na świecie), który odnotował nową  rekordową cenę bitcoina w tym roku.

Bardzo luźna polityka pieniężna Banku Japonii i inflacja powyżej celu osłabiły nastroje wokół japońskiego jena. Pary bitcoin-dolar kanadyjski, bitcoin-funt brytyjski i bitcoin-euro znajdują się około 20-22 proc. od swoich rekordowych poziomów. Para bitcoin-dolar amerykański znajduje się około 30 proc. od rekordowego poziomu 69 000 dolarów w momencie pisania tego tekstu.

Inne kraje spoza G7 nadal odnotowują rekordowe poziomy bitcoina w stosunku do swoich walut. Dla dwudziestu jeden krajów (stanowiących ponad 17 proc. całkowitej populacji świata): Argentyny, Turcji, Nigerii i innych, bitcoin ustanowił w tym roku nowy rekord wszech czasów w stosunku do waluty krajowej.

Franklin Templeton składa wniosek do SEC o fundusz ETF na Ethereum Spot

Franklin Templeton stał się kolejnym zarządzającym aktywami, po firmach pokroju BlackRock i Fidelity, który złożył wniosek o fundusz ETF typu ethereum spot w SEC. We wniosku wymieniono Bank of New York Mellon jako administratora funduszy i depozytariusza środków pieniężnych a Coinbase Custody – jako depozytariusza ethereum.

Na ten moment, istnieje ośmiu dostawców ETF, którzy złożyli wnioski do SEC o uruchomienie ethereum spot ETF. Społeczność kryptowalutowa będzie naprawdę wyczekiwać 23 maja, kiedy to SEC musi wydać ostateczną decyzję o zatwierdzeniu lub odrzuceniu konkurencyjnej aplikacji ETF ethereum spot od VanEck. Podobnie jak w przypadku aplikacji ETF na bitcoina spot, jeśli ETF VanEck ethereum zostanie zatwierdzony w maju, prawdopodobne jest, że wszystkie obecne aplikacje na ethereum spot zostaną zatwierdzone w tym samym czasie.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Simon Peters
Analityk eToro. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Brunel w Londynie. Posiada certyfikat CFA UK Level 4 w zakresie zarządzania inwestycjami.