Forint w relacji do złotego najmocniejszy od 17 miesięcy
Węgierski forint umacnia się we wtorek do innych walut. Kurs EUR/HUF w pewnym momencie spadł nawet poniżej 349 i był najniżej od 2 miesięcy. Podobnie USD/HUF, który osunął się do 297,28. Forint zyskuje również w relacji do złotego. Kurs HUF/PLN jest obecnie najwyższy aż od 17 miesięcy.
Forint zyskuje – stopy w górę?
Umocnienie węgierskiej waluty to gra pod podwyżkę stóp procentowych. Oczekuje się, że dziś Bank Węgier, już po raz trzeci, podniesienie stopy procentowe. Tym razem o 30 punktów bazowych (pb). W efekcie główna stopa wzrośnie do 1,50 proc. z 1,20 proc. Jeżeli zestawimy to z poziomem stóp procentowych w Polsce (główna stopa na poziomie 0,10 proc.) i niechęcią Rady Polityki Pieniężnej do ich szybkiego podnoszenia, to od razu będzie jasne skąd się wzięła ta nieoglądana od 17 miesięcy słabość złotego względem forinta.
Bank Węgier zaczął podnosić stopy procentowe w czerwcu, żeby ograniczyć utrzymującą się od wielu miesięcy wysoką inflację na Węgrzech. Jedną z najwyższych w Unii Europejskiej. Jeszcze w czerwcu inflacja CPI kształtowała się na poziomie 5,3 proc. R/R. Dla porównania w Polsce wynosiła ona wtedy 4,4 proc. Jednak już w lipcu nastąpiła zamiana ról. Inflacja na Węgrzech wyhamowała do 4,6 proc., podczas gdy w Polsce wystrzeliła do 5 proc.
Rynek oczekuje, że w kolejnych miesiącach Bank Węgier będzie dalej podnosił stopy procentowe, próbując zbić inflację do celu. Wg prognoz na koniec 2022 roku główna stopa wyniesie 2,4 proc., czyli dwukrotnie więcej niż obecnie.
Perspektywa dalszego zacieśnia polityki monetarnej przez Bank Węgier powinna wspierać notowania forinta w kolejnych miesiącach. W tym również wobec złotego. Przynajmniej do czasu, aż na horyzoncie nie pojawią się szanse na podwyżkę stóp w Polsce.