Aktualności
Teraz czytasz
ECB, inflacja w USA i dane z Chin – oto główni rozgrywający w tym tygodniu
0

ECB, inflacja w USA i dane z Chin – oto główni rozgrywający w tym tygodniu

utworzył Marcin Kiepas11 września 2023

Polityka monetarna w strefie euro i USA oraz kondycja chińskiej gospodarki. Tym w dużym skrócie będą żyły rynki finansowe w rozpoczynającym się tygodniu. Dotyczy to również rodzimego rynku walutowego, który dodatkowo może wciąż jeszcze dyskontować ostatnią zmianę polityki monetarnej przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP).

Stopy procentowe w Strefie Euro

W czwartek decyzję ws. stóp procentowych w strefie euro podejmie ECB. Po tym jak ostatnie dane z Europy pokazały silne hamowanie sektora usługowego, czyli jedynego sektora gospodarki, który jeszcze trzymał gospodarkę Eurolandu na powierzchni, przerwa w podwyżkach stóp procentowych stała się pewna. Rynek oczekuje, że ECB pozostawi stopę depozytową na poziomie 3,75 proc., a stopę refinansową utrzyma na poziomie 4,25 proc. To już powinno być w cenach. Pytanie tylko co dalej. Czy będzie to tylko przerwa w podwyżkach, których za zadanie będzie sprowadzenie inflacji HICP w strefie euro do celu z obecnego poziomu 5,3 proc. R/R? Czy może jednak koniec podwyżek, bo ryzyko recesji w Europie jest zbyt duże? Odpowiedzi na te pytania inwestorzy będą szukać w komunikacie po posiedzeniu ECB i na konferencji prasowej szefowej banku centralnego Christine Lagarde. Aktualnie rynek wycenia szanse na podwyżkę stóp w tym roku na poziomie około 70 proc., a obniżki widzi już w marcu 2024 roku.

Dane o inflacji w USA

W tym tygodniu rynki finansowe będą żyły nie tylko kwestią stóp procentowych w Europie, ale również w USA. A to za sprawą publikowanych w środę i czwartek danych o inflacji, które będą ostatnią tak ważną publikacją przez zaplanowanym na 19-20 września posiedzeniem amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed). Według prognoz w sierpniu inflacja CPI wzrośnie do 3,6 proc. z 3,2 proc. R/R w lipcu, a inflacja bazowa CPI obniży się do 4,3 proc. z 4,7 proc. Inflacja PPI natomiast ma według rynkowych oczekiwań wzrosnąć w sierpniu do 1,2 proc. z 0,8 proc. miesiąc wcześniej, a inflacja bazowa PPI ma spaść do 2,2 proc. z 2,4 proc. R/R.

Z uwagi na fakt, że wzrosty głównych miar obu inflacji będą wynikały z wygaszenia efektów bazy, to rynki przede wszystkim skupią się na inflacjach bazowych, oceniając na ich podstawie nie tylko prawdopodobieństwo zakończenia cyklu podwyżek kosztu pieniądza w USA, ale również możliwego terminu rozpoczęcia luzowania polityki monetarnej.

Sprzedaż detaliczna, dane z Chin

W tym tygodniu zostaną również opublikowane dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA. Jednak nie będą one miały tak dużego bezpośredniego przełożenia na oczekiwania związane z polityką Fed co dane o inflacji, dlatego prawdopodobnie nie wywołają one przesadnie dużych emocji.

Z pewnością natomiast mocno obserwowane będą publikowane w piątek sierpniowe dane o produkcji przemysłowej (prognoza: 3,9 proc. R/R) i sprzedaży detalicznej (prognoza: 3,0 proc. R/R) w Chinach, a także inne dane i doniesienia z Państwa Środka. Na rynkach wciąż bowiem trwa zakład o kondycję i przyszłość chińskiej gospodarki, a w zasadzie o to, czy tamtejszym władzą uda się pobudzić wzrost gospodarczy i pchnąć kraj na ścieżkę szybszego rozwoju, jednocześnie minimalizując ryzyko związane m.in. z tamtejszym rynkiem nieruchomości.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.