Czy to już recesja? [Komentarz video]
Miniony tydzień upłynął pod znakiem podwyższonej zmienności, a także – pewnego odreagowania na rynkach akcji. Główne indeksy giełdowe odbijają od ostatnich dołków w reakcji na słabsze niż prognozowane odczyty indeksów PMI. Aktywność gospodarcza w Stanach Zjednoczonych spada, tymczasem inwestorzy ponownie zaczęli traktować gorsze dane jako okazję do zakupów, w nadziei na zmianę dotychczasowego kursu Rezerwy Federalnej. Nie jest to scenariusz całkowicie niemożliwy – wiele zależeć będzie od kondycji amerykańskiego rynku pracy w przyszłości – jednak w ubiegłym tygodniu Jerome Powell przyznał w Kongresie, jak bardzo Fed mylił się w swoich prognozach.
Wydaje się, że amerykański bank centralny zrobi wszystko, by zdusić inflację w gospodarce – nawet jeśli oznaczałoby to kontynuację spadków na giełdach. Czy ryzyko recesji w Stanach Zjednoczonych naprawdę jest tak wysokie? Co wybrać w takim scenariuszu – akcje czy przeceniony ostatnio rynek surowców? Co dalej z cenami gazu?
Recesja? Co z cenami surowców?
Zapraszamy na kolejny webinar z Analitykiem Rynków Surowcowych XTB Michałem Stajniakiem, w którym opowie na tytułowe pytanie – czy to już recesja?
W dzisiejszym odcinku:
- Czy Stany Zjednoczone wejdą w techniczną recesję?
- Rynek surowców czy rynek akcji?
- Co dalej z cenami gazu?
O prowadzącym
Michał Stajniak – Analityk Rynków Surowcowych w XTB. Szczególny nacisk kładzie na powiązania pomiędzy zachowaniem cen surowców a walutami gospodarek silnie uzależnionych od eksportów towarów takich jak ropa, rudy żelaza, złoto, czy mleko w proszku. Jest autorem częstych komentarzy zestawiających indeksy cen surowców wraz z parami walutowymi, takimi jak AUDUSD, NZDUSD, USDCAD, USDNOK, czy EURNOK. Reprezentuje XTB w mediach (m.in. TVN24 BIS, Polsat News, TVP Info, Bankier TV, czy Onet TV) oraz jest autorem artykułów w prasie finansowej takiej jak Parkiet, Puls Biznesu oraz Dziennik Gazeta Prawna. Jest praktykiem rynku akcyjnego oraz rynku pochodnego. W swoim podejściu ceni przede wszystkim analizę fundamentalną, ale często posługuje się poziomami Fibonacciego w celu wyznaczenia stref popytu i podaży potrzebnych w strategii Price Action. Absolwent kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.