Cyfrowy dolar początkiem rewolucji technologicznej
Kwestie cyfryzacji coraz większej części naszego życia nie jest już niczym nowym. Technologie pojawiają się praktycznie w każdej, nawet najbardziej prozaicznej dziedzinie codziennego funkcjonowania i pewne jest, że będzie ich więcej. Problematyczną kwestią cyfryzacji są kryptowaluty. Zawsze przy okazji wspominaniu tematu regulacji tych aktyw, pojawia się kluczowy problem niechęci większości państw do absorbowania w systemy płatności nawet samego Bitcona. Na horyzoncie pojawił się natomiast “nowy-stary” pomysł na cyfrowego dolara.
Cyfrowy dolar coraz bliżej
Całe zamieszanie wokół cyfrowego dolara wywołał Christopher Giancarlo, który swego czasu był odpowiedzialny za rynek kontraktów, jako były przewodniczący amerykańskiej komisji handlu CFTC, a obecnie doradca Izby Handlu Cyfrowego. W niedawnym wywiadzie dla mediów powiedział, że wprowadzenie cyfrowego dolara jest pewnego rodzaju kwestią nie do obejścia w kontekście dalszego rozwoju. Cyfrowy dolar ma być częścią rewolucji technologicznej, która ma zostać w niedalekiej przyszłości zrealizowana w USA.
Christopher Giancarlo w wywiadzie powiedział:
“Podczas pięciu lat pracy w komisji byliśmy świadkami nowej fali cyfryzacji naszego świata. Pierwszą falą była cyfryzacja informacji, która stworzyła Internet, jaki znamy dzisiaj. […]Dużo zastanawiałem się również nad tym, w jakim stopniu nasza infrastruktura fizyczna – nasze mosty, tunele, lotniska – uległy starzeniu i zniszczeniu. Były najnowocześniejsze w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Dzisiaj są już za stare nawet na sprzedaż. Tak samo dużej części naszej infrastruktury finansowej pozwolono się starzeć i zepsuć, nie zmodernizowano jej.”
USA bez komentarza
Obecne starania Christopher’a Giancarlo pozostają mocno w cieniu wszelkich innych kwestii, a władze USA pozostawiają całą “rewolucję technologiczną” bez komentarza. Jest to niemniej jednak nieco dziwne z uwagi na to, że USA swego czasu było prowodyrem wprowadzania wszelkich innowacji. Zarówno politycy i urzędnicy ze Stanów Zjednoczonych dość wrogo podchodzą do tematu kryptowalut, w związku z czym temat e-dolara również może być na tyle “kontrowersyjny”, że zostanie odłożony do szuflady na jeszcze długi czas. Najważniejszym argumentem przeciw wprowadzeniu innowacji w płatnościach cyfrowych jest przyzwyczajenie społeczeństwa do posiadania i zawierania transakcji gotówkowych.