Crypto Queen zabita na jachcie 5 lat temu? Nowe wątki w głośnej aferze
Jedna z największych, a bez wątpienia jedna z najbardziej efektownych oszustek z branży kryptowalut, która zniknęła z 4 mld euro, miała zostać zabita na jachcie już 5 lat temu na rozkaz narkotykowego barona. Tak wynika z opublikowanych właśnie rozmów, do których dotarli dziennikarze śledczy.
Crypto Queen czyli dr Ruja Ignatova, zniknęła wraz z 3,4 mld brytyjskich funtów (wtedy ok. 4 mld euro), po aferze z tokenem OneCoin, który miał być przełomem w świecie kryptowalut, a okazał się klasyczną piramidą finansową.
Crypto Queen zabita 5 lat temu?
Sprawa jej odnalezienia obrała w ostatnich dniach nieoczekiwany kierunek. 25 marca 2022 roku w Bułgarii zastrzelono szefa Dyrekcji Generalnej Policji Państwowej Lubomira Iwanowa. Okazało się potem, że gromadził w domu dowody, które zostały przejęte przez śledczych. Wśród nich były m.in. nagrania rozmów.
Dotarli do nich dziennikarze śledczy Dimitar Stoyanov i Atanas Tchobanov z Bułgarii, którzy właśnie opublikowali je w Internecie. Wynika z nich, że szef bułgarskiej policji pracował dla jednego z największych bułgarskich baronów narkotykowych, Hristoforosa Amanatidisa, znanego również jako Taki.
Z dowodów wynika, że to właśnie Taki zlecił zabójstwo Crypto Queen, by zatuszować swój udział w aferze OneCoin. Miało do tego dojść na jachcie w Grecji w listopadzie 2018 r. Zabita Ruja Ignatova została następnie pocięta na kawałki i wyrzucona do Morza Jońskiego. Szczątków nigdy nie odnaleziono, bo nikt ich nie szukał. Teraz z pewnością nie ma już jednak po nich śladu. Wiadomo też kto miał ją zabić. Miał to być Hristo Hristov, którego później złapano w Holandii z dużą ilością heroiny.
Bułgarskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie komentuje sprawy. Ruja Ignatova jest za to nadal poszukiwana przez Interpol i Europol w 194 krajach. Jej miejsce pobytu pozostaje przedmiotem spekulacji, odkąd 25 października 2017 roku weszła na pokład samolotu z Sofii w Bułgarii do Aten w Grecji.
Kim była/jest Crypto Queen?
Urodzona w 1980 roku młoda Ruja Ignatova dorastała w Bułgarii, ale z rodzicami przeniosła się do Niemiec już w 1990 roku. Twierdzi, że skończyła Oxford. W 2005 roku uzyskała tytuł doktora prawa międzynarodowego na Uniwersytecie w Konstancji. Pracowała w McKinsey & Company, a potem zdecydowała się uruchomić projekt, który miał zmienić świat kryptowalut. Następcą Bitcoina miał być jej OneCoin, który powstał w 2014 roku.
Przez 3 lata inwestowali w nią ludzie z całego świata, przede wszystkim z Azji. W samej I połowie 2016 roku tylko Chińczycy zainwestowali w OneCoin ponad 400 mln USD.
PRZECZYTAJ: Crypto Queen – Historia jednego z największych scamów crypto w historii
OneCoin – kryptowaluta złapana na oszustwie
Wokół projektu gęsto zaczęło się robić już w 2016 roku. Obserwowały go służby z Bułgarii, Finlandii, Szwecji, Norwegii i Łotwy. Pod koniec 2016 roku włoski regulator Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato zaczął dochodzenie w sprawie nieuczciwych praktyk promocyjnych kryptowaluty OneCoin.
W lutym 2017 roku działalność OneCoin została zakazana. W tym samym roku firma przekonywała bowiem, że ma licencję wietnamskiego regulatora, który szybko to zdementował. Dokumenty były sfałszowane, w dodatku nieudolnie. Ostrzeżenie przed OneCoin wystosował też Bank Centralny Chorwacji.
Zniknięcie Crypto Queen
Właśnie w 2017 roku dr Ruja Ivanova zniknęła. Przyleciała z Sofii do Aten 25 października 2017 roku i słuch po niej zaginął. Podobnie, jak po pieniądzach wpłaconych przez niedoszłych nabywców wielkiego projektu OneCoin.
Policja przeszukała biura OneCoin w Sofii, ale nie złapano osób zamieszanych w stworzenie piramidy finansowej, jaką okazała się ta kryptowaluta. Dopiero w 2019 roku brat CryptoQueen – Konstantin Ignatov – został schwytany i postawiono mu zarzut oszustwa i prania pieniędzy. Zarzuty oszustwa i prania brudnych pieniędzy postawiono też prawnikowi Markowi Scottowi. Szefowej nigdy jednak nie złapano. Nie trafiono też na jej ślad. Czy to dlatego, że już dawno nie żyła?
Od maja 2022 Ruja Ignatova jest na liście najbardziej poszukiwanych przestępców przez Interpol. Od czerwca 2020 roku także na liście FBI Ten Most Wanted Fugitives.