Co się dzieje na rynku złota? Bezpłatny Ebook [Pobierz]
Złoto od lat pozostaje popularną składową portfeli inwestycyjnych wielu inwestorów. To, w jaki sposób rynek złota zareagował na okres po pandemii oraz późniejszy epizod inflacyjny rozczarowało część uczestników rynku. Inni – tak jak na przykład banki centralne – wykorzystały okazję do tego, by uzupełnić swoje skarbce cennym metalem. Jak wygląda obecna sytuacja fundamentalna na rynku złota oraz co stanie się z ceną kruszcu, gdy Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe? O perspektywach dla rynku złota oraz o tym jak inwestować w ten cenny metal przeczytać można w przygotowanym przez Dział Analiz XTB darmowym ebooku.
Złoto jako lokata na trudne czasy?
Pomimo nerwowej reakcji na wybuch pandemii, uczestnicy rynku złota zdołali w 2020 roku utworzyć na wykresie lokalny szczyt w okolicy 2075 USD za uncję. Niemniej jednak, na trwałe pokonanie tego poziomu przyszło nam czekać aż do marca tego roku. W międzyczasie, świat musiał zmierzyć się z popandemiczną falą inflacji oraz agresją Rosji na Ukrainę. Jedną z kluczowych przeszkód dla wzrostu cen złota był wysoki poziom stóp procentowych. Dlaczego więc złoto drożeje teraz, gdy globalne stopy procentowe nadal znajdują się na, lub bardzo blisko swoich wieloletnich maksimów?
Cena złota a czynniki fundamentalne
Gwałtowny wzrost cen złota na początku 2024 r. dla wielu inwestorów był zaskoczeniem. Żółty metal zaczął drożeć w momencie, gdy problem inflacji wydawał się być już niemal rozwiązany. Co więcej, odbyło się to bez znaczących czynników geopolitycznych. Jednak już od pewnego czasu sytuacja na rynku złota ulegała zmianie. Już od kilku lat, banki centralne skupują złoto z rynku budując swoje rezerwy. W 2023 r. – po raz drugi z rzędu – kupiły one łącznie przeszło 1000 ton złota. Największych zakupów dokonał Ludowy Bank Chin, który stara się zdywersyfikować swoje rezerwy. Popyt na złoto rośnie również ze strony chińskiego rynku detalicznego, który w ostatnich latach zmagał się z sytuacją na krajowym rynku nieruchomości. – czytamy w bezpłatnym ebooku XTB.
Historycznie, kluczowy wpływ na cenę złota miała również polityka monetarna Fed. Pierwsza od lat obniżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych nastąpi prawdopodobnie już we wrześniu tego roku, choć nie można wykluczyć scenariusza, w którym Rezerwa Federalna obniży poziom stóp procentowych na swoim kolejnym posiedzeniu w listopadzie. Nie można jednak oczekiwać, że cena złota – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – zacznie automatycznie rosnąć w reakcji na to wydarzenie.
Na co zwrócić uwagę w 2024 roku?
Istnieje szereg czynników mających wpływ na rynek złota. Poza poziomem stóp procentowych, kluczowym czynnikiem cenotwórczym pozostaje relacja sił popytu i podaży. Postępujący skup złota przez banki centralne oraz wciąż niepewna sytuacja geopolityczna wspierają scenariusz dalszych wzrostów. Należy jednak pamiętać o tym, że złoto konkuruje o uwagę inwestora z innymi typami aktywów.
Odbierz darmowy ebook o złocie i dowiedz się:
- Jak zmieniała się cena złota na przestrzeni ostatnich lat
- W jaki sposób stopy procentowe wpływają na cenę złota
- Jakie są źródła podaży i popytu na złoto
- Jak przedstawiają się perspektywy rynku złota w przyszłości
Z perspektywy długoterminowej oczekujemy jednak, że złoto pozostanie dobrym wyborem dla każdego inwestora, przy czym udział kruszcu w całości portfela inwestycyjnego powinien być tym wyższy im starszy jest inwestor lub im wyższa jest jego awersja do ryzyka. Złoto nie oferuje znacznej zmienności i wysokich stóp zwrotu, ale w niektórych sytuacjach może być najatrakcyjniejszą częścią portfela inwestycyjnego – oceniają analitycy XTB.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.