Aktualności
Teraz czytasz
Będzie nowy Bitcoin? Bitcoin Cash bliski hard forku
0

Będzie nowy Bitcoin? Bitcoin Cash bliski hard forku

utworzył Michał Sielski10 listopada 2020

Bitcoin Cash to kryptowaluta, dzięki której po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że możliwy jest rozdział bloków i tzw. hard fork, czyli wydzielenie całkiem nowej kryptowaluty z jednego łańcucha. Wszystko wskazuje na to, że lada dzień BTC Cash podzieli się po raz kolejny. O co chodzi? Oczywiście o pieniądze.

Przypomnijmy: Bitcoin Cash to kryptowaluta, która od lat rozpala emocje. Z jednej strony mamy przeciwników, którzy twierdzą, że nie ma nic wspólnego z Bitcoinem i w jej nazwie nawet nie wymawiają tego słowa, używając skrótu Bcash. Z drugiej strony są jego entuzjaści, którzy twierdzą, że Bitcoin Cash to właśnie ten prawdziwy Bitcoin, za to nieco ulepszony – z większą skalowalnością i niższymi opłatami transakcyjnymi.


JAK KUPIĆ BITCOIN [PORADNIK]


Jak powstał pierwszy hard fork Bitcoina

Niezależnie od tego kto ma rację, faktem jest, że część posiadaczy Bitcoina zdecydowała się 01.08.2017 roku na rozpoczęcie nowego projektu. To tego dnia łańcuch bloków został podzielony na dwie różne sieci. Datę tę uznaje się za pierwszy w historii hard fork na rynku kryptowalut.

Każdy posiadacz BTC mógł zdecydować czy zostaje przy Bitcoinie czy w stosunku 1:1 otrzymuje jednostki Bitcoin Cash (BCH). Twórcy nowego Bitcoina chcieli bowiem pracować nad zwiększeniem skalowalności i zmniejszeniem kosztów transakcyjnych. Udało się to dzięki zwiększeniu pojemności jednego bloku z 1 MB do 8 MB. Od 15.05.2018 roku rozmiar bloku wynosi już 32 MB, ale trzeba przyznać, że Bitcoin też rozwija się w kierunku zwiększenia skalowalności, stawiając na mikro-transakcje poprzez Lightning Network, czyli przenosząc część z nich poza główny łańcuch bloków.


Przeczytaj koniecznie: Blockchain Fork – czym jest i jak wpływa na cenę kryptowalut?


Znowu gorąco wśród posiadaczy Bitcoin Cash

Tymczasem okazuje się, że wśród posiadaczy Bitcoin Cash znowu wrze. 15.11.2020 roku może dojść do kolejnego hard forku. Tym razem podzieli się łańcuch Bitcoin Cash. Grupa, której przewodzi deweloper Amauri Sechet zaproponowała bowiem, by wypłacać sobie 8% podatku od nagrody za każdy wykopany blok, by w ten sposób otrzymać wynagrodzenie za swój wkład w rozwój kodu BCH. Jest jednak w mniejszości, bo ok. 75% pozostałych członków sieci, nazywających się Bitcoin Cash Node (BCHN), nie zgadza się na taki pomysł. Jak to się skończy? Na razie obie strony twardo okopały się na swoich stanowiskach i jeśli tak pozostanie, wyjście będzie tylko jedno: rozłam i nowa kryptowaluta.

Okazja już za kilka dni, bo 15.11.2020 roku będzie miał miejsce fork, na który czekają nawet najwięksi na rynku. Trezor – firma produkująca portfele sprzętowe do kryptowalut – już poinformowała, że jest gotowa na wprowadzenie wsparcia technicznego dla nowych kryptowalut Bitcoin ABC lub Bitcoin Cash Node. Ale to oznacza, że wszyscy, którzy odłączą się od Bitcoin Cash, będą musieli przenieść swoją nową kryptowalutę na inne portfele właśnie 15.11.2020.

Trezor podkreśla, że nie chce w żaden sposób ingerować w to, co dzieje się na rynku kryptowalut i stawać po żadnej ze stron. Dlatego będzie czekał na to, co się wydarzy.

„SatoshiLabs nie będzie uczestniczyć w hard forku, dopóki społeczność nie podejmie decyzji. Jeśli chcesz wziąć udział w forku, powinieneś przenieść saldo BCH do innego portfela obsługującego podział łańcucha, aby upewnić się, że otrzymasz nowe coiny”poinformowała w oświadczeniu spółka kontrolująca Trezora.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.