Azja przed szansą na wzrosty? Co przyniesie tydzień?
W ubiegłym tygodniu Chiny opublikowały raport PKB, z którego wynika, że wzrost gospodarczy w Państwie Środka wyniósł 4,5% w ujęciu rocznym – zdecydowanie lepiej niż prognozowane 4% r/r. O ile dane rządowe od dawna budzą wiele wątpliwości, dane o niskiej częstotliwości takie jak ruch w metrze czy na drogach wskazują na zdecydowany efekt zniesienia restrykcji pandemicznych pod koniec minionego roku.
Przyglądając się jednak bliżej chińskiej gospodarce, nie da się nie zauważyć różnicy pomiędzy indeksami aktywności w sektorze usług oraz przemyśle. Choć zarówno indeks Caixin jak i NBS dla usług silnie odbijają w wyniku zakończenia polityki “Zero Covid”, indeksy przemysłowe zaczynają spadać. Może to oznaczać wzrost popytu konsumpcyjnego, przy jednoczesnym braku zmiany jakościowej dla chińskich przedsiębiorstw. Ceny materiałów budowlanych w Chinach pozostają stabilne, co potwierdza tezę o braku istotnego ożywienia w popycie inwestycyjnym. Czy zatem można liczyć na kontynuację odbicia chińskiego indeksu Hang Seng? Ostatnio, tamtejszy rynek zachowuje się znacznie gorzej od globalnego rynku akcji…
Aktywność w przemyśle pogarsza się?
Aktywność w przemyśle pogarsza się również w Europie – nawet przy niższych cenach energii oraz zmniejszającym się problemom w łańcuchu dostaw obserwujemy największą od 2008 roku dywergencję pomiędzy przemysłowymi oraz usługowymi indeksami PMI. Wyraźna presja ze strony konsumentów przy relatywnej słabości przemysłu na Starym Kontynencie może zmusić EBC do dalszych podwyżek stóp procentowych. Czego zatem można się spodziewać po notowaniach EURUSD lub DAX?
W dzisiejszym webinarze dowiesz się:
- Sukces otwarcia chińskiej gospodarki?
- PMI zmusi EBC co dalszych podwyżek stóp?
- Amerykańskie indeksy PMI z innym wydźwiękiem niż europejskie
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.