Audius (AUDIO) – oparta na blockchainie platforma pokona Spotify?
Największym problem powszechności internetu jest nielegalne kopiowanie treści: pisanych, filmowych i dźwiękowych. Oparta na technologii blockchain platforma Audius ma temu skutecznie zapobiegać. Czy jej natywna kryptowaluta AUDIO ma dzięki temu szansę podbić rynek dzięki współpracy z TikTokiem?
Kontynuujemy cykl portalu Forex Club, w którym analizujemy i opisujemy największe, najwyżej wyceniane, najciekawsze, najbardziej rozwojowe, zaawansowane, a także najbardziej kontrowersyjne projekty kryptowalutowe na całym świecie. Dziś czas na platformę Audius i jej token AUDIO, które chcą rzucić rękawice znanej na całym świecie aplikacji Spotify.
Jak działa Audius?
Audius jest zdecentralizowaną platformą do streamingu muzyki. Czym różni się od znanego na całym świecie lidera branży, jakim bez wątpienia jest Spotify? Przede wszystkim zapewnieniem artystom i kreatorom pełnej kontroli nad ich utworami. W Audius mogą bowiem tworzyć niezmienne zapisy dla swoich prac, które są dzięki temu zabezpieczone przez zdecentralizowaną sieć węzłów.
Nie ma więc tu pośredników, którzy pozbawiają artystów sporej części zarobków, a jest bezpośrednie połączenie z fanami. O tym czy i w jaki sposób będzie można odsłuchać ich utworów, decydują sami twórcy. Mogą zdecydować o opłatach, udostępnianiu niektórych dzieł jedynie wąskiej grupie odbiorców czy pozwolić na darmowe odsłuchanie części utworów.
Co ciekawe, wynagrodzenie nie jest obliczane wyłącznie na podstawie liczby odtworzeń. Liczy się też aktywność artystów – nie tylko pod względem liczby dodanych utworów, ale też tego, jak dostępni są dla fanów czy wchodzą z nimi w interakcje i czy są zaangażowani.
Już w grudniu 2021 Audius miał niemal 6 mln unikalnych użytkowników miesięcznie i ponad 100 tys. artystów, którzy publikowali i udostępniali swoje treści. Ta liczba stale rośnie. Także dzięki współpracy z TikTokiem, w którym można już bezpośrednio dodawać do filmów utwory z platformy Audius.
Jak działa token AUDIO
Z racji tego, że opłaty od przychodów nie są pobierane przez sieć, wszystko opiera się na rozliczeniach w kryptowalucie Audio. Niezależnie od popularności utworów, twórcy zawsze dostają 90% całkowitej kwoty wpłaconej przez słuchaczy. 10% przekazywane jest stakerom, którzy wspierają sieć Audius. Warto pamiętać, że w Spotify (według szacunków) zaledwie 12% wpłaconej kwoty trafia na konto artystów.
Początkowo Audius powstał na sieci Ethereum, ale w 2020 roku został przeniesiony na blockchain Solana. Token zarządzania pozostał jednak na ERC-20. Posiadacze tokenów Audio zarabiają na stakowaniu i biorą udział w głosowaniach nad aktualizacjami i rozwojem sieci. Zasady są bardzo proste: jeden token, to jeden głos podczas każdego głosowania.
Sami artyści też mogą emitować swoje tokeny. Dzięki nim słuchacze mogą np. poznać niewydane nigdy utwory, głosować na tytuł nowej płyty czy piosenki oraz brać udział w konkursach z ekskluzywnymi nagrodami. Aby rozdawać tokeny artystów, twórcy muszą stakować tokeny Audio.
Posiadanie tokenów Audio uprawnia też do odblokowywania aż czterech poziomów VIP. Poziomy zależą oczywiście od liczby posiadanych tokenów.
Notowania kryptowaluty Audio
Na dzień 17 marca 2023 roku w obrocie jest 990 636 746 z docelowych 1 160 949 474 tokenów AUDIO. Można nimi handlować na 36 giełdach kryptowalut z całego świata, w tym najpopularniejszej na świecie – Binance. Za każdy z nich trzeba zapłacić 0,27 USD, co przekłada się na kapitalizację przekraczającą 270 mln USD. Szczyt notowań miał natomiast miejsce 17 sierpnia 2023 roku, kiedy Audio wyceniano na 3,95 USD.