Aktualności
Teraz czytasz
W którą stronę zmierza poziom stóp procentowych Banku Szwajcarii, kiedy koniec podwyżek?
0

W którą stronę zmierza poziom stóp procentowych Banku Szwajcarii, kiedy koniec podwyżek?

utworzył Daniel Kostecki19 czerwca 2023

Jeszcze rok temu główna stopa procentowa banku centralnego Szwajcarii wynosiła -0,25%. Obecnie to 1,5%, które zostało osiągnięte w trzech podwyżkach stóp procentowych. Pierwsza wynosiła 0,75 punktu procentowego, kolejne dwie po 0,5 pp, a z kolei nachodząca w tym tygodniu podwyżka może wynieść 0,25 punktu procentowego.

Czy to może być koniec podwyżek stóp w Szwajcarii?

Szwajcarski Bank Narodowy zakończy prawdopodobnie cykl zacieśniania polityki pieniężnej w czerwcu, a następnie utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie przez ponad rok, wynika z ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg.

Urzędnicy SNB prawdopodobnie zakończą łączny cykl 225 punktów bazowych podwyżek stóp procentowych ostatnim krokiem o 25 punktów bazowych, podnosząc stopę procentową do 1,75%, zgodnie z medianą prognoz w ankiecie przeprowadzonej w dniach 5-13 kwietnia. Następnie stopy procentowe zostaną utrzymane do września 2024 r., kiedy to spodziewana jest obniżka.

Szef SNB Thomas Jordan potwierdził, że możliwe jest dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej ze względu na wciąż wyższą, jak na szwajcarskie standardy, inflację. Średni poziom inflacji za ostatnie 10 lat w Szwajcarii wynosił niecałe 0,5%. Tymczasem ekonomiści spodziewają się wzrostu cen konsumpcyjnych w Szwajcarii o 2,5% w tym roku i 1,5% w 2024 r., Podnosząc prognozy po tym, jak SNB również to zrobił podczas marcowej decyzji w sprawie stóp procentowych.

Jordan powiedział, że choć szwajcarska inflacja była niska w porównaniu z innymi krajami, to wciąż znajdowała się poza celem. Zwrócił też uwagę na to, że podwyżki płac były również wyższe niż w poprzednich latach, podczas gdy firmom łatwiej było przenieść te podwyżki poprzez podniesienie cen. Zatem Szwajcaria musi rozwiązać potencjalny problem spirali, której skala jest jednak i tak najniższa w Europie.

SNB opublikuje swoją decyzję w czwartek

To, co może przynieść ulgę, mimo podwyżek stóp procentowych, to spadek kursu franka o ponad 11 proc. od października oraz do poziomów, które były obserwowane dokładnie rok temu. W połowie czerwca CHF kosztował podobnie 4,55 złotego. Siła polskiej waluty zdaje się jednak nadal być relatywnie wysoka, co mogłoby pomóc kursowi franka spaść jeszcze niżej. Wtedy uwaga może skierować się w stronę poziomów 4,45-4,40 PLN.

Co o tym sądzisz?
Lubię
40%
Interesujące
60%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.