Aktualności
Teraz czytasz
Wybory Parlamentarne w Wielkiej Brytanii i ich wpływ na kurs funta [12 grudnia]
0

Wybory Parlamentarne w Wielkiej Brytanii i ich wpływ na kurs funta [12 grudnia]

utworzył Daniel Ligocki3 grudnia 2019

Planowane na 12 grudnia wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii już niebawem. Rynki związane z funtem szterlingiem żywiołowo reagują na każdą informację dotyczącą tego historycznego wydarzenia. Dzieje się tak, ponieważ przyspieszone wybory będą kluczowe dla dalszych relacji z Unią Europejską, ale również wyznaczą dalszy kierunek polityki gospodarczej Zjednoczonego Królestwa. Zarówno partia pod przewodnictwem Borisa Johnsona jak i Jeremy’ego Corbyn’a chcą dokonać ekspansji polityki fiskalnej poprzez zwiększenie poziomu inwestycji, obniżenie podatków czy zmianę strukturalną roli UK w światowej gospodarce. Oba ugrupowania opowiadają się za luźną polityką budżetową i pobudzaniem gospodarki.

Jaki wpływ na notowania „kabla” będą miały wyniki wyborów ?

Wariant pozytywny

Wygrana Partii Konserwatystów to potencjalny sygnał do umocnienia się funta. Ten wariant oznacza wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej z końcem stycznia 2020 roku. To właśnie partia Borisa Johnsona wg najnowszych sondaży ma szansę uzyskać największą liczbę mandatów w Izbie Gmin od czasów, kiedy partią rządziła Margaret Thatcher. Jeżeli Konserwatyści wygrają wybory, oznaczać to będzie prawdopodobieństwo rozwodu z UE z zachowaniem współpracy na linii UK – Unia. Analitycy oczekują, że w przypadku powyższego schematu para walutowa zmierzać będzie na północ, by osiągnąć poziom 1,35. Ostatnio GBP/USD widziany był w tym obszarze w maju 2018 roku. Obecny układ na wykresie, bardzo wpisuje się w powyższy scenariusz. Po osiągnięciu dołka, we wrześniu bieżącego roku poniżej 1,20 kurs ruszył w kierunku 200-okresowej średniej ruchomej, która wyznaczała opór na wykresie tygodniowym.  Od października 2019 „kabel” znajduje się w 200-pipsowej konsolidacji, która swoim wyglądem przypomina flagę. Zgodnie z założeniami analizy technicznej, po wybiciu oporu na 1,30 notowania powinny znaleźć się co najmniej 800 pipsów wyżej (ruch mierzony od ostatniego, silnego impulsu wzrostowego z 1,22) co daje poziom 1,38. To nadal poniżej wartości godziwej GBP/USD, która przez analityków została oszacowana na 1,45. Pamiętajmy jednak, że do wyborów pozostało jeszcze trochę czasu i wątpliwym wydaje się by traderzy byli skłonni do tego czasu handlować walutą powyżej 1.30. Rynek może zrobić co najwyżej fałszywe wybicie i ponownie zepchnąć cenę w obszar konsolidacji.

Wykres GBPUSD

Wykres GBP/USD, interwał W1. Źródło: xStation 5 XTB

Należy jednak brać pod uwagę scenariusz, w którym przewagę zdobędzie Partia Pracy. Konsekwencją zwycięstwa Laburzystów w grudniowych wyborach będą potencjalne negocjacje umowy, gwarantujące łagodniejsze  warunki opuszczenia Wspólnoty przez Wielka Brytanię lub nawet rozpisanie nowego referendum w sprawie Brexitu. Powyższy scenariusz, również powinien wpłynąć pozytywnie na kurs walutowy par ze szterlingiem.

Wariant negatywny

Głównym czynnikiem ryzyka dla umacniania się funta, jest nieoczekiwany rozwój wydarzeń na brytyjskiej scenie politycznej. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia w chwili dojścia do władzy  Torysów wraz z Partią Brexit, na czele której stoi Nigel Farage. Ten scenariusz to właśnie wysokie prawdopodobieństwo niekontrolowanego wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, a to rodzi negatywne skutki dla notowań szterlinga. Opuszczenie konsolidacji dołem i zamknięcie dziennej świecy poniżej 1,28 otwiera drogę do powrotu na minima z września.

Dotyczy to również schematu, w którym nie dojdzie do wyłonienia większości i prace parlamentu zostaną zawieszone. BoE (Bank of England), zwany rownież „strażnikiem brytyjskiego funta” zapowiedział jasno, że w  związku z przedłużającym się procesem wyjścia z UE możliwe będą obniżki stóp procentowych w celu stymulacji procesów inwestycyjnych.

Sondaże YouGov

Z przeprowadzonych badań agencji YouGov wynika, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to zwycięstwo Torysów w parlamencie i zdobycie samodzielnej władzy (aprecjacja waluty). Kolejny to koalicja Konserwatystów z Brexit Party (deprecjacja funta). Trzeci możliwy scenariusz to zawieszenie prac parlamentu i przeprowadzenie nowego plebiscytu, co wpłynie negatywnie na kurs GBP. Najmniej prawdopodobnym wg sondaży jest jednogłośnie zwycięstwo Laburzystów. Ocenia się, że większe szanse mają koalicja z Liberalnymi Demokratami czy Szkocką Partią Narodową, co nie powinno ciążyć brytyjskiej walucie w średnim terminie.

wybory parlamentarne brexit

Źródło yougov.co.uk

Sondaż YouGov był wyczekiwany przez rynek, ponieważ z dużą precyzją przewidział utratę większości głosów przez rząd Theresy May w wyborach przeprowadzonych w 2017 roku.

Inwestorzy na razie pozostają sceptycznie nastawieni do funta i patrząc na reakcję rynku, nie biorą w ogóle pod uwagę porażki Borisa Johnsona. Rynek zabezpiecza się głównie przed ewentualnym spadkiem wartości funta w opcjach.

Podsumowanie

Funt dalej pozostaje wrażliwy na sondaże i każda publikacja nowych wyników powoduje zmienność na parach ze szterlingiem. Przed nami jeszcze jedna przedwyborcza debata w stacji BBC 6 grudnia 2019, w której udział wezmą Torysi i Laborzyści. Ci pierwsi prowadzą w sondażach i maja średnio 14-17 proc. przewagi nad drugimi. Wyniki wyborów przyjdzie nam poznać 12 grudnia, o godzinie 23:00. Pod koniec roku zaplanowane jest pierwsze posiedzenie Banku Anglii (19 grudnia 2019) i ustalenie ostatecznej daty Brexitu (styczeń 2020).

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Ligocki
Trader oraz analityk walutowy w Rkantor.com. Pasjonat analizy technicznej i krótkoterminowego podejścia do inwestycji. W prywatnym tradingu wykorzystuje Price Action oraz klasyczne formacje techniczne. Zawodowo związany z rynkiem finansowym od 2015 roku. Miłośnik aktywnego spędzania wolnego czasu.