xRapid – platforma twórców Ripple już gotowa
xRapid, flagowy produkt Ripple (XRP), jest już dostępny dla komercyjnych rozwiązań. Platforma ta ma zapewnić wysoko skalowalne rozliczenia w czasie rzeczywistym przy stosowaniu kryptowalut XRP. Dzięki temu w swoim założeniu ma zapewnić zdecydowanie szybsze i tańsze transfery międzynarodowe.
xRapid to rewolucja (?)
Zacznijmy od początku – czym jest Ripple? To rozbudowana platforma stworzona z myślą o rozrachunku w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem własnej waluty wirtualnej – XRP. Jest zdecentralizowana i oparta o technologię blockchain. W swoim założeniu dzięki sieci xCurrent ma stanowić odpowiednik dla bankowego systemu komunikacji SWIFT, wykorzystywanego przy przelewach zagranicznych.
Co interesujące, Ripple jako platforma powstała dużo wcześniej, niż popularny Bitcoin, bo już w 2004 roku (BTC dopiero w 2008 r.). Pierwsza działająca wersja platformy zaczęła funkcjonować w 2005 r. i od samego początku celem jej twórców było stworzenie systemu z natychmiastowym księgowaniem transakcji z całego świata. W 2012 roku platforma została wyposażona w technologię blockchain, a następnie w własną walutę cyfrową – XRP. Sama firma zaczęła skupiać się na rozwiązaniach technologicznych przeznaczonych przede wszystkim dla banków.
Od maja kiedy pojawiły się pierwsze wersje systemu XRP do pilotażowych testów przystąpiły takie firmy jak MercuryFX i Cualix – instytucjonalni dostawcy usług płatniczych. Testy przebiegły pozytywnie, a dzięki temu obie firmy odnotowały oszczędności przy obsłudze bieżących operacji na poziomie 40-70%. Przy takich wynikach można przypuszczać, że w ich ślad pójdą kolejne firmy. Obecnie z technologii stworzonej przez Ripple korzysta ponad 90 banków na całym świecie.
1 października 2018 r. ogłoszono zakończenie prac nad xRapid, czyli tytułową platformą służącą do dokonywania natychmiastowych rozliczeń zagranicznych z wykorzystaniem walut fiducjarnych przy pomocy XRP. Efektem tego był skok poziomu ceny XRP o ponad 100% w zaledwie kilka dni, choć chwilowo wzrosty dochodziły nawet do 400%.
xRapid niczym Visa
Platforma xRapid ma obsługiwać transakcje w następujący sposób: System zmienia walutę wejściową walutę na XRP, następnie przesyła ją do bramy sieciowej, a tam XRP zmieniane jest na walutę wyjściową.
Cała operacja ma trwać do 3 sekund, a przepustowość oceniana jest przynajmniej na 1500 transakcji na sekundę, gdzie maksimum może to być nawet 50 000 transakcji. To wynik jakim może poszczycić się terminal płatniczy Visa. To zapewnia platformie Ripple status najszybszej i najbardziej wydajnej sieci płatniczej spośród wszystkich systemów opartych o technologię blockchain.
Przeczytaj koniecznie: Relacja z BlockchainTech Congress 2018
Mimo, że Ripple utożsamiane jest powszechnie z samą technologią blockchain i własną kryptowalutą, to trzeba zauważyć, że staje się on poważnym konkurentem dla takich systemów jak SWIFT czy Western Union.
Współtwórca Ripple na liście Forbes
Na liście 400 najbogatszych ludzi na świecie tworzonej przez Forbes na pozycji 383 znalazł się Chris Larsen – współtwórca projektu Ripple. Jest to tym samym pierwsza i jedyna osoba, która znalazła się w rankingu dzięki kryptowalutom i technologii z nią powiązaną – blockchainem. Posiada udziały w firmie Ripple oraz około 5,19 mld tokenów XRP. Jego majątek szacowany jest na 2,1 mld USD netto. Co interesujące, jest to wynik 17-krotnie mniejszy, niż było to na początku tego roku. Wtedy kurs XRP oscylował w granicy 2,39$ za token – to dawało wycenę majątku Larsena na poziomie 37,3 mld USD.