Jak odróżnić rynek w trendzie od konsolidacji [Wskazówki]
Jedną z najważniejszych rzeczy jakie musi określić trader przed rozpoczęciem handlu jest sentyment. To właśnie on jest jednym z kluczowych aspektów inwestowania. Inne podejście należy przyjąć do rynków trendowych, inne w przypadku konsolidacji. Wielu spekulantów, nawet pomimo doświadczenia, zmaga się z problemem poprawnej interpretacji danego waloru. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek pomocnych w odróżnieniu wykresu w trendzie od takiego, który w tym trendzie nie jest.
Akcja cenowa
Może to wydawać się banalne, jednak jedną z najbardziej oczywistych metod na określenie danego sentymentu na rynku jest zwracanie uwagi na akcję cenową. Kluczowe są kolejne szczyty i dołki. Jeżeli zachowana jest sekwencja wyższych szczytów i wyższych dołków, to bez wątpienia jest to przejaw trendu wzrostowego. Analogicznie niższe szczyty i niższe dołki, świadczą o trendzie spadkowym. Jest to oczywiste, jednak wielu traderów zapomina o tego typu sposobie patrzenia na rynek. Często pojawia się pytanie, jak w takim razie określić kiedy zaczyna się nowy trend, a kiedy kończy stary? Jeżeli widzimy daną sekwencję, przykładowo w trendzie spadkowym niższe szczyty i dołki, sekwencja zostaje złamana poprzez ustanowienie wyższego szczytu, powinno być to pierwszą wskazówką, że dany trend traci na sile i możemy wypatrywać pozycji długiej. Po złamaniu sekwencji danego trendu, w tym przypadku spadkowego, powinniśmy zobaczyć przynajmniej jedna sekwencję odwrotną, czyli wyższy szczyt, wyższy dołek.
Poziomy równoległe
Bardzo pomocne w określeniu czy rynek znajduje się w trendzie czy też nie, są również kluczowe poziomy wsparcia i oporu. Na początku warto przyjrzeć się cenie i spróbować dostrzec czy porusza się pomiędzy jakimiś poziomami. Jeżeli dochodzi do odbić od przysłowiowo jednej „bandy” do drugiej, może to świadczyć o konsolidacji. Wyróżniamy dwa typy ruchu bocznego. Pierwszy określamy mianem „wzburzonego”, drugi ruchem w zakresie. Warto również zaznaczyć, że cena niekoniecznie musi trafiać z dokładnością co do pipsa w dany poziom, czasami może nawet dochodzić do przebić, a potem powrotów. Aby ułatwić sobie sytuację, można po wyznaczeniu określonych poziomów, spojrzeć na zamknięcia świec z nieco wyższych interwałów.
Wykorzystanie średniej ruchomej
Kolejną taktyką, którą można wykorzystać do określania sentymentu, są średnie. Nie zawsze precyzyjnie określają one kierunek, jednak potrafią być dobrą wizualna wskazówką, zwłaszcza dla początkujących traderów. W tym wypadu dużo zależy od indywidualnego podejścia. Jeżeli preferujemy handel w krótszych okresach, warto wykorzystać średnie, które będą bardziej „dopasowane” do ceny i będą pełniły role swoistego dynamicznego wsparcia bądź oporu, np. 8- i 20-okresową. Wykorzystując średnie do odróżniania trendu od konsolidacji, należy zwrócić uwagę jeszcze na dwa aspekty. Pierwszy to sposób krzyżowania/przecinania średnich, drugi to oddalenie względem siebie. Jeżeli zaobserwujemy duże oddalenie, świadczy to o sile danego trendu. Główną wadą tej taktyki jest to, że czasami mogą one mylić, jeżeli mamy do czynienia z rynkiem w konsolidacji. W tego typu przypadkach mogą być dodatkowym filtrem, jednak zawsze należy również patrzeć na poszczególną akcję cenową.