Aktualności
Teraz czytasz
Rynkowe fajerwerki na pożegnanie H. Kurody. Zmienność dla JPY robi wrażenie
0

Rynkowe fajerwerki na pożegnanie H. Kurody. Zmienność dla JPY robi wrażenie

utworzył Daniel Kostecki9 marca 2023

W ostatnim czasie pełną uwagę rynków skupił na sobie Jerome Powell, jednak w szerokim kontekście nie należy zapominać o tym, co dzieje się poza Fed i jak inne banki centralne radzą sobie ze swoimi wyzwaniami. Podejmowane tam działania mają również ogromne znaczenie dla rynków międzynarodowych. Dotyczy to przede wszystkim banków centralnych Chin i Japonii, przy czym w niniejszym artykule skupimy się na japońskim banku centralnym.

Ryzyko zmienności rośnie wraz z końcem ery Kurody

Odchodzący gubernator Banku Japonii (BOJ), Haruhiko Kuroda, zapewnił okres spójności, a jego odejście może wstrząsać rynkami, ponieważ nie można dokładnie powiedzieć, jak nowy szef banku centralnego odpowie na wyzwania w japońskiej polityce pieniężnej. W tym kontekście prezes Fed Powell również będzie musiał zachować ostrożność i dostosować swoją politykę pieniężną do wydarzeń w Japonii, ponieważ Japonia jest jednym z największych nabywców amerykańskich obligacji rządowych.

https://twitter.com/CMCMarkets_PL/status/1633756369370198022

Oczywiście jest zdecydowanie za wcześnie, by ogłaszać koniec pewnej epoki, ale w Japonii naprawdę wygląda na to, że nadchodzi doniosła zmiana. Dziś wieczorem Haruhiko Kuroda będzie przewodniczył swojemu ostatniemu posiedzeniu jako prezes Banku Japonii, a rynek oczekuje dziś bardzo zmiennej sesji dla jena.

Ueda nowym szefem BOJ

Można odnieść wrażenie, że rynki finansowe mają mieszane poglądy na temat stanowiska politycznego nowego szefa BOJ — Uedy. Wraz z pierwszymi doniesieniami o nominacji jen umocnił się, a długoterminowe stopy procentowe wzrosły na skutek spekulacji o zmianie polityki. Jednak komentarze pana Uedy dla mediów, że „dalsze luzowanie polityki pieniężnej jest konieczne” doprowadziły niektórych do przekonania, że wstrzymuje się on ze zmianą polityki pieniężnej, a jen ponownie znacznie osłabił się na rynku walutowym.

Wniosek z tego jest taki, że Ueda dystansuje się od stanowiska politycznego gubernatora Kurody i dlatego założenie wcześniejszego lub późniejszego dostosowania polityki pieniężnej w Japonii jest całkiem realne, ponieważ Japonia również obecnie zmaga się z wyższą inflacją. K. Ueda jak na razie nie polemizuje z Kurodą, ale wydaje się trzeźwo analizować efekty i skutki uboczne poszczególnych działań jak uczony. Zapewne utrzyma tę postawę, gdy będzie szefem banku centralnego.

Nowy gubernator stoi przed wielkimi wyzwaniami

Pierwszym działaniem w zakresie polityki pieniężnej, jakie BOJ podejmie pod rządami nowego gubernatora, będzie prawdopodobnie kompleksowa rewizja YCC (yield curve control), być może poprzez dalsze poszerzenie pasma zmienności rentowności lub jego całkowite zniesienie. Jednak najwcześniejszym możliwym terminem na to jest prawdopodobnie połowa lub koniec kwietnia.

Drugim środkiem mogłaby być zmiana celu inflacyjnego z 2% na średnio- i długoterminowy (wyższy), na przykład w celu ponownego uelastycznienia polityki pieniężnej i stworzenia warunków sprzyjających normalizacji. Ponieważ jednak wdrożenie tego wymaga również koordynacji z rządem, projekt ten może zająć trochę czasu. Prawdopodobnie jednak przedmiotem dyskusji będzie także np. podniesienie celu inflacyjnego z 2% do 3%, gdyż Ueda mógłby również przejść na stronę gołębią i chcieć dodać rynkowi kolejnych bodźców. Byłoby to wówczas postrzegane jako swoisty test dla innych banków centralnych, podobnie jak to miało miejsce już w przypadku QE, gdyż pojawiają się również głosy nawołujące do tego, że inflacja pozostanie wysoka.

Trzecim punktem będzie zniesienie ujemnych stóp procentowych i YCC, ale te mogą być wprowadzone dopiero po poprawie otoczenia gospodarczego i finansowego. Następnie w kolejnych latach prawdopodobne są ilościowe działania zacieśniające, takie jak zmniejszenie stanu posiadania obligacji JGB oraz zmniejszenie stanu posiadania funduszy ETF.

Nie można wykluczyć normalizacji polityki pieniężnej w trakcie kadencji nowego gubernatora Uedy, choć na tym etapie jest to dalekie od pewności. Wydaje się, że jen jest poturbowany i dalsze dewaluacje są nieuniknione, jeśli Japonia utrzyma ultraluźną politykę pieniężną. W zasadzie w Japonii ważne jest również stworzenie fundamentu, który utrzyma w ryzach wielki japoński eksperyment monetarny, a także sprawi, że duży ciężar normalizacji polityki pieniężnej będzie bardziej znośny dla przyszłych gubernatorów BOJ.

Podstawowe dane dotyczące japońskiej gospodarki:

  • PKB: wzrósł w czwartym kwartale 2022 r. o 0,60 procent w stosunku do tego samego kwartału roku poprzedniego. Kw/kw PKB wyniósł 0,0 proc.
  • Stopa bezrobocia: wyniosła 2,4 proc. w styczniu 2023 r.
  • Inflacja: roczna stopa inflacji w Japonii wzrosła w styczniu 2023 r. do 4,3% z 4,0% w poprzednim miesiącu. Był to najwyższy odczyt od grudnia 1981 r.
  • Polityka monetarna: Bank Japonii (BoJ) podczas styczniowego posiedzenia jednogłośnie utrzymał swoją kluczową krótkoterminową stopę procentową na poziomie -0,1%, a rentowność 10-letnich obligacji w okolicach 0%. Bank centralny utrzymał również swój 0,5% limit dla skupu obligacji.
Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.