Rosną obawy o recesję. Co przyniesie tydzień?
Tydzień na rynkach rozpoczyna się od znacznych spadków – przeszło 12% swojej wartości stracił japoński indeks Nikkei, niemal dwucyfrowe spadki notuje w poniedziałkowy poranek Bitcoin. Sygnałów optymizmu próżno też szukać na europejskich parkietach.
Rosną obawy o recesję – czy słusznie?
Indeks ISM dla przemysłu z USA okazał się być dużo gorszy od oczekiwań analityków oraz inwestorów, pogłębiając wyprzedaż na rynku akcji. Słaby raport zmusił rynki do ponownej oceny prawdopodobieństwa realizacji scenariusza bez recesji. Dalsze ochłodzenie potwierdzają również dane z amerykańskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia w USA wzrosła do 4,3% – najwyższego poziomu od 2021 roku. Amerykański rynek pracy wydaje się nie tyle rozgrzany, co wyraźnie słabnący – uważa dr Przemysław Kwiecień.
Sytuację komplikuje również podwyżka stóp procentowych Banku Japonii. BoJ zdecydował się na podwyżkę o 15 punktów bazowych, nieco więcej niż tego oczekiwał rynek. To już druga podwyżka w tym roku, choć różnica pomiędzy poziomem stóp procentowych w USA i Japonii jest wciąż ekstremalnie duża. Bank Japonii poinformował również o planie zmniejszenia zakupów aktywów, co ma być kolejnym krokiem w kierunku normalizacji ogromnie napompowanego bilansu. Rodzi to ryzyko głębokiej korekty na wykresie pary walutowej USDJPY, która w poniedziałkowe przedpołudnie testuje okolice lokalnego wsparcia w rejonie 142 JPY.
Zapraszamy na kolejny webinar z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem.
W dzisiejszym webinarze:
- Co nam mówią ostatnie dane makro?
- Co dalej z Wall Street?
- Bank Japonii robi zwrot o 180 stopni
Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące globalnej gospodarki, analizę sytuacji na rynku metali szlachetnych.
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.