Pekin dolewa oliwy do hossy. Co przyniesie tydzień?
Wrześniowa obniżka stóp procentowych Fed o 50 pb. wraz z pojawiającymi się prognozami o podobnym ruchu już na kolejnym posiedzeniu FOMC w dalszym ciągu wywierają presję na dolara amerykańskiego. W reakcji na działania Fed, Ludowy Bank Chin również poluzował warunki monetarne co wywołało znaczące wzrosty na chińskim parkiecie. Pekin dolewa oliwy do hossy, jednak czy ta próba ratowania gospodarki się powiedzie?
Chiny podążą drogą Japonii?
W trakcie minionego tygodnia poznaliśmy kolejne dane z gospodarek Zachodu. O ile nie okazały się one tragiczne, tak również nie zaskoczyły nadzwyczaj pozytywnie. Amerykańskie indeksy ISM uplasowały się w granicach oczekiwań, niemniej jednak sytuacja w przemyśle wciąż pozostawia wiele do życzenia.
Relatywnie stabilna sytuacja w gospodarce USA kontrastuje z trendami obserwowanymi w innych częściach świata. Dane z Europy, Australii czy Japonii wskazują na globalne kurczenie się przemysłu oraz słabnącą sytuację w sektorze usług. Postępujący spadek wskaźników dla strefy euro może być z kolei jednym z czynników, który zmotywuje EBC do objęcia jeszcze bardziej liberalnej ścieżki obniżek stóp procentowych.
Dokładnie takie działania podjął w ostatnim czasie Ludowy Bank Chin, którego większość benchmarków już teraz jest najniższa w historii. Cięcie stóp procentowych wywarło nie tylko wpływ na chińskie indeksy giełdowe, ale również będzie miało pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy Państwa Środka w relatywnie krótkim terminie, tzn. do końca przyszłego roku. Wzrost może być pobudzony przez kilka kwartałów, ale długoterminowo – bez strukturalnych reform – nie dojdzie do poprawy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Chiny podążą dokładnie tą samą drogą, co Japonia – kraj, który również uzależniony jest od eksportu.
Zapraszamy na webinar z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem, w którym poruszy takie zagadnienia jak:
- Co nam mówią ostatnie dane makroekonomiczne?
- Chiny stymulują – czy tym razem się uda?
- Na co warto zwrócić uwagę w tym tygodniu?
Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące wpływu koronawirusa na globalną gospodarkę, analizę sytuacji na rynku metali szlachetnych.
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.