Obniżka stóp przesądzona. Co przyniesie tydzień?
Początek miesiąca oznacza, że inwestorzy ponownie otrzymają najnowsze raporty na temat bieżącej sytuacji największych gospodarek świata. Uwaga rynku pod koniec tygodnia jak zwykle skupi się na amerykańskim raporcie Non Farming Payrolls, jednak inwestorzy śledzić będą również czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Zdaniem większości analityków, czerwcowa obniżka stóp procentowych EBC jest już przesądzona. Ale co nastąpi po niej?
Obniżka stóp przesądzona
Dane dotyczące inflacji konsumenckiej w Europie wypadają nisko – dynamika wzrostu cen na Starym Kontynencie jest zdecydowanie niższa niż w Stanach Zjednoczonych. Niemniej jednak, wartości danych bazowych wypadły nieco powyżej oczekiwań zarówno w przypadku strefy euro jak i Niemiec. Nie zmienia to jednak oczekiwań rynku względem czerwcowego posiedzenia EBC, na którym Europejski Bank Centralny ma dokonać pierwszej od 2016 roku obniżki stóp procentowych. Co to może oznaczać dla euro i szerszego rynku?
Ostatnie dane płynące do nas z rynku długu sugerują, że w kolejnych dniach EUR może zyskiwać na wartości. Kluczowym dla wspólnej waluty będzie jednak język jakim posłuży się Europejski Bank Centralny. Jeżeli Christine Lagarde jasno podkreśli, że czerwcowa obniżka nie jest początkiem nowego cyklu obniżek, EURUSD może spróbować wybicia górą z ostatniej, dość wąskiej konsolidacji.
Z drugiej strony, za nami tydzień mieszanych danych z USA, które nie dają wyraźnych wskazówek co do dalszego kierunku amerykańskiej gospodarki. Drugi odczyt PKB z USA za pierwszy kwartał wypadł zgodnie z oczekiwaniami jednak jest to najniższy odczyt od 6 kwartałów co przy umiarkowanej presji inflacyjnej sugeruje lekkie spowolnienie.
- EBC obniży stopy – ale co dalej?
- Jak wygląda sytuacja makroekonomiczna w Europie?
- Mieszane dane z USA – co z inflacją?
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.