Aktualności
Teraz czytasz
Niepokojące wieści z rynku pracy w USA
0

Niepokojące wieści z rynku pracy w USA

utworzył Daniel Kostecki2 września 2021

Wczorajszy raport prywatnej firmy ADP dotyczący zatrudnienia w USA w sektorze prywatnym wskazał, że sytuacja jest daleka od unormowania i negatywnie zaskoczył. Przełożyło się to na wzrost napięcia przed piątkowym odczytem danych rządowych o zatrudnieniu w sektorach poza rolnictwem.

Według ADP w sierpniu w USA przybyło 374 tys. nowych miejsc pracy. To zaledwie ok. połowa z tego, czego zdawał się oczekiwać rynek na podstawie wcześniej przeprowadzonych ankiet wśród ekonomistów. W raporcie podano, że dane reprezentujące wszystkich pracowników na listach płac w danej firmie wskazują na pogorszenie się sytuacji na rynku pracy. Obserwujemy spadek liczby nowo zatrudnianych pracowników po znacznym wzroście zatrudnienia w pierwszej połowie roku. Pomimo spowolnienia liczba nowych miejsc pracy zbliża się w tym roku do 4 milionów, ale wciąż brakuje 7 milionów miejsc pracy do poziomu sprzed epidemii. Wzrostowi nadal przewodzi sektor usług.

Traci dolar, zyskują złoto i srebro 

W reakcji na wieści amerykańskiego rynku pracy na wartości wydaje się tracić dolar. Inwestorzy zaczęli bowiem rozważać możliwość przełożenia na 2022 r. taperingu, a podwyżek stóp procentowych na połowę 2023 r.

Metale szlachetne wycenione w USD z kolei zdawały się zyskiwać. Notowania złota zbliżają się do rejonu 1820 USD, zaś srebra do 25 USD za uncję. W środowisku wysokiej inflacji oraz spowolnienia przyrostu nowych miejsc pracy to właśnie metale szlachetne mogą być rynkami, do których kapitał mógłby popłynąć w przypadku kontynuacji takiej rozbieżności w danych makroekonomicznych.

Piątek prawdę powie?

Raport ADP powoduje również, że pod dużym znakiem zapytania stoi osiągnięcie konsensusu przez oficjalny raport NFP, który zostanie opublikowany w piątek. Rynek zdaje się oczekiwać odczytu powyżej 700 tys. nowych miejsc pracy. Jeśli jednak będzie ich mniej, to tym bardziej oczekiwania na tapering oraz podwyżki stóp mogą odsunąć się w czasie, co może nadal wywierać presję na USD i powodować kontynuację luźnej polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.