Nie czas umierać. Co przyniesie tydzień?
W minionym tygodniu, inwestorzy nie mogli narzekać na brak zmienności rynkowej oraz związanych z nią emocji. Dynamiczne spadki z początku ubiegłego tygodnia w wielu przypadkach zostały z nawiązką odrobione, a pomogły w tym… kolejne dane z amerykańskiej gospodarki. Czy Stany Zjednoczone muszą szykować się na recesję, czy to jeszcze “nie czas by umierać”?
Recesja odwołana?
Opublikowane na początku sierpnia dane dotyczące zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym rozczarowały inwestorów – raport NFP był nie tylko słabszy od prognoz (114 tys. wobec oczekiwanych 175 tys. nowych miejsc pracy), ale wzrost stopy bezrobocia do poziomu 4,3% doprowadził wskaźnik recesji “Sahm Rule” do kluczowych poziomów. Stworzony przez byłą ekonomistkę Rezerwy Federalnej, Claudię Sahm wskaźnik przekroczył poziom 0,5, co historycznie wskazywało na recesję w USA.
Po początkowej panice, rynki z nadzieją czekały na kolejne dane z amerykańskiej gospodarki, a te – okazały się lepsze od prognoz. Znaczna poprawa w przypadku ISM usług oraz lepsze dane o nowych bezrobotnych sprawiły, że wizja szybkiej recesji w Stanach Zjednoczonych zaczęła blednąć. Nie bez znaczenia okazały się być również wypowiedzi płynące ze strony Banku Japonii, które również uspokoiły sytuację. Jednak – na jak długo?
Od 1990 roku, wskaźniki takie jak NFP, dochody realne czy produkcja przemysłowa znajdowały się na znacznie niższych poziomach w momencie przekroczenia przez wskaźnik Sahm poziomu 0,5 niż w obecnej sytuacji. Jednocześnie, prognozy wskazują na wymazanie pandemicznych, ponadnormatywnych oszczędności Amerykanów, co sprawia, że coraz trudniejsza sytuacja konsumenta w USA przekłada się na ich obecną konsumpcję.
Zapraszamy na kolejny webinar z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem.
W dzisiejszym webinarze:
- Nie czas… na recesję?
- Kolejne dobre wiadomości z USA?
- Czy miedź ponownie zacznie drożeć?
Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące globalnej gospodarki, analizę sytuacji na rynku metali szlachetnych.
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.