Aktualności
Teraz czytasz
Mocny dolar, spadki na giełdach i wzrost cen ropy
0

Mocny dolar, spadki na giełdach i wzrost cen ropy

utworzył Daniel Kostecki1 października 2021

Kurs głównej pary walutowej EUR/USD zdaje się systematycznie spadać od kilku dni, aby w rezultacie znaleźć się poniżej poziomu 1,1600 USD za EUR. Siłę dolara można także zaobserwować przez pryzmat jego indeksu, który znalazł się na najwyższym poziomie od prawie roku.

Wydaje się, że ostatnie umocnienie USD ma związek z oczekiwaniami, że Rezerwa Federalna będzie zmniejszać program skupu aktywów od listopada i rozpocznie podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku.

Kurs dolara w górę

Do umocnienia amerykańskiej waluty mogły przyczynić się również rosnące rentowności obligacji. Według ostatnich danych gospodarka USA rozwijała się w II kwartale w tempie 6,7 proc., czyli nieco powyżej wcześniejszych szacunków na poziomie 6,6 proc.

Tymczasem pojawiają się kolejne sygnały, że ożywienie gospodarcze w Chinach spowalnia. Kłopoty Evergrande wskazują na problemy strukturalne w sektorze nieruchomości, podczas gdy sektor produkcyjny pozostaje pod presją w związku z epidemiami wariantu delta, wyższymi kosztami materiałów, wąskimi gardłami produkcyjnymi, a ostatnio także racjonowaniem energii elektrycznej. To wszystko może również prowadzić kapitał do USD, jako potencjalnej bezpiecznej przystani.

Ropa kupowana za wszelką cenę

Kontrakty terminowe na ropę WTI kosztowały w piątek około 75 USD za baryłkę. Były blisko trzyletniego maksimum na poziomie 76,67 USD i na dobrej drodze do szóstego z rzędu tygodnia zwyżek. Może to się wiązać z faktem, że Pekin nakazał chińskim państwowym firmom energetycznym zabezpieczenie dostaw na nadchodzący sezon zimowy za wszelką cenę.

We wrześniu amerykańska lekka ropa podrożała o 9 proc., najwięcej od czerwca, ponieważ OPEC przewiduje, że popyt przewyższy podaż o 1,2 mln baryłek dziennie w październiku i o 0,9 mln baryłek w listopadzie.

Inwestorzy skupiają się teraz na przyszłotygodniowym spotkaniu OPEC+, a rynki oczekują, że główni producenci utrzymają pakt o zwiększeniu produkcji o 400 tys. baryłek dziennie w listopadzie.

Wrzesień najgorszym miesiącem na Wall Street od marca 2020

W ostatnim dniu notowań III kwartału Down Jones spadł o ponad 500 punktów, S&P stracił ponad 1 proc., a Nasdaq 0,4 proc. Wydaje się, że we wrześniu ceny akcji na Wall Street ucierpiały z powodu inflacji i problemów z łańcuchem dostaw, a S&P 500 spadł o ponad 4 proc., najwięcej od marca 2020 r. Zarówno Dow Jones, jak i Nasdaq odnotowały najgorszy miesiąc w tym roku. W III kwartale S&P i Nasdaq odnotowały skromne zyski, podczas gdy Dow Jones zanotował ujemną stopę zwrotu.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.