Komisja Nadzoru Finansowego z nowymi uprawnieniami
Komisja Nadzoru Finansowego otrzymała nowe uprawnienia – to efekt piątkowego głosowania Sejmu RP nad nowelizacją ustawy o nadzorze finansowym. Zakres zmian, które zostaną wdrożone jest wyjątkowo szeroki. Dzięki nowym przepisom spektrum działań KNF będzie m.in. poszerzone o nowy sektor rynku finansowego – sekurytyzację aktywów.
Wgląd w informacje poufne
Na skutek nowelizacji ustawy polski regulator otrzyma dostęp do informacji poufnych. Będzie mógł również żądać od nadzorowanych przez siebie podmiotów wyjaśnień, nakładać na nie kary finansowe, a także zgłaszać potencjalne naruszenia do prokuratury. Dostanie także uprawnienia pozwalające mu publikować na liście ostrzeżeń publicznych (dostępnej na stronie www KNF) informacje o nałożeniu kar lub prowadzeniu postępowania.
Bądź na bieżąco: Lista ostrzeżeń publicznych Forex
Ale to nie koniec. Nowelizacja wprowadza nowe ramy prawne odnośnie sekurytyzacji aktywów i definiuje to pojęcie. W ustawie pojawił się także zapis precyzujący wymogi wobec podmiotów, które planują przeprowadzić proces sekurytyzacji oraz określa limity inwestycji w te aktywa ze strony inwestorów detalicznych.
Czym jest sekurytyzacja
Sekurytyzacja cieszy się wyjątkową popularnością na rynku amerykańskim. W Polsce proces sekurytyzacji prawnie możliwy jest od 2004 r., dzięki ustawie o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz.U. 2004 nr 146 poz. 1546), jednak jest ona bardzo rzadko stosowana.
Sam proces sekurytyzacji dotyczy przede wszystkim instytucji bankowych i sektora finansowego w ujęciu ogólnym. To strategia polegająca na refinansowaniu poprzez wyizolowanie konkretnej transzy aktywów i przeobrażeniu ich w papiery dłużne jak np. obligacje lub certyfikaty inwestycyjne.