Czy to tylko korekta? Co przyniesie tydzień?
Pierwszy tydzień nowego roku upłynął pod znakiem przeceny na amerykańskim rynku akcji. Po dynamicznych wzrostach w końcówce 2023 roku, słabsze nastroje obserwujemy również w Europie czy Azji. Czy to tylko korekta, czy może jednak początek większych spadków?
Co sprzyja dezinflacji?
Minione dni przyniosły serię ważnych odczytów makroekonomicznych, jednak nie zmieniły one wiele w ogólnej sytuacji gospodarczej. Najgłośniejszy raport z amerykańskiego rynku pracy wypadł bardzo dobrze, pomimo przeprowadzonej rewizji w dół odczytów z poprzednich miesięcy. Dane o aktywności gospodarczej przyniosły kilka zaskoczeń – pozytywnym były na pewno odczyty aktywności brytyjskiego sektora usług czy rewizje poprzednich odczytów w strefie euro. Jednak również i pod tym względem, ogólny krajobraz gospodarczy nie uległ znaczącej zmianie względem ostatnich tygodni minionego roku.
Nie zabrakło jednak rozczarowań – fatalnie wypadły dane o niemieckiej sprzedaży detalicznej, co nie jest najlepszym prognostykiem dla sytuacji w strefie euro. Przed nami również publikacja najnowszych wyliczeń poziomu inflacji w USA, która będzie bacznie obserwowana przez uczestników rynku. Najważniejszym dla inwestorów jest obecnie upewnienie się o zbliżających się obniżkach stóp procentowych w USA, przy jednoczesnym spełnieniu się scenariuszu braku recesji.
Na ten moment, dezinflacji sprzyja wiele czynników – od zniżkujących kosztów mieszkalnictwa w Stanach Zjednoczonych, do wciąż słabej ropy naftowej i związanych z tym niskich cen benzyny. Jednak akcje w USA pozostaje względnie drogie – niezależnie jaki zakres danych historycznych weźmiemy pod uwagę. Ciekawostką jest również fakt, że w ostatnich latach, pierwszy tydzień był nienajgorszym prognostykiem dla reszty roku. O tym, czy zeszłotygodniowe spadki.
- Czy inflacja w USA będzie nadal spadać?
- Co nam mówią dane makroekonomiczne?
- Czy to tylko korekta?
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.