Czy Deutsche Bank będzie następny? [Bliżej Giełdy]
Kontrowersyjne przejęcie Credit Suisse przez UBS roznieciło obawy przed możliwymi problemami europejskich banków. Oczy analityków niemal natychmiast zwróciły się w kierunku Deutsche Banku, który obecnie jest cieniem samego siebie sprzed kryzysu finansowego. W 2007 roku bowiem za jedną akcję perły w koronie niemieckiej bankowości płacono nawet ponad 150 EUR. Czy Deutsche Bank czeka los podobny do Credit Suisse?
O ewentualnej fuzji Deutsche Banku z innym niemieckim kredytodawcą, Commerzbankiem mówiono już w marcu 2019, jednak zaledwie kilka tygodniu później – rozmowy zerwano. Christian Sewing, który rok wcześniej zasiadł na fotelu prezesa borykającego się z problemami Deutsche Banku podjął decyzję o radykalnej restrukturyzacji w wyniku której o przeszło jedną piątą zredukowano zatrudnienie oraz przestawiono działalność banku z obrotu akcjami na bankowość transakcyjną. Towarzyszące temu wydzielenie z bilansu DB toksycznych aktywów powoli, lecz systematycznie zaczęło przynosić efekty.
Obecnie, Deutsche Bank od dziesięciu kwartałów z rzędu odnotowuje zysk netto, który w 2022 roku przekroczył 5,4 mld USD. To wzrost o 159% względem roku poprzedniego. Miara wypłacalności banku CET1 na koniec minionego roku wyniosła 13,4%, podczas gdy wskaźnik pokrycia płynności znalazł się na poziomie 142%. Zdaniem analityka XTB, Macieja Kietlińskiego, liczby te nie wskazują na to, że istnieją powody do obaw o wypłacalność lub niedostateczną płynność niemieckiego banku.
Spory optymizm zagościł również w polskim sektorze bankowym, który wtorkową sesję kończył wzrostem o nieco ponad 1,9%. Znane giełdowe powiedzenie mówi, że nie ma hossy bez banków zatem – czego możemy spodziewać się po WIG w nadchodzących miesiącach?
Zapraszamy na webinar Bliżej Giełdy, w którym po przejęciu Credit Suisse zadajemy pytanie – czy Deutsche Bank będzie następny? Odpowiedzi na te i na inne pytania udziela jak zwykle analityk XTB, Maciej Kietliński.
W najnowszym webinarze:
- Jak wygląda aktualna sytuacja Deutsche Banku?
- Co indeks LEI mówi o rynku amerykańskim?
- Co dalej z WIG?
O prowadzącym
Maciej Kietliński – zajmuje się zawodowo analizą rynków kapitałowych od 2017 roku. Niezbędne doświadczenie zbierał w tak uznanych firmach, jak m.in. BGŻ BNP Paribas czy Noble Securities. W ostatnim miejscu pracy specjalizował się w analizie spółek giełdowych z prężnie rozwijającego się sektora gamingowego. Udzielał również komentarzy giełdowych w TV Biznes24, Parkiet.tv czy Inwestorzy.tv oraz dla Forbes, Reuters, Parkietu, Gazety Wyborczej czy PAP Biznes. Kietliński stawia także na rozwój, dlatego obecnie pracuje nad rozprawą doktorską z ekonomii na SGH, a ponadto posiada licencję m.in. CIIA, Doradcy Inwestycyjnego czy Maklera Papierów Wartościowych.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.