Akcje Tesli na szczytach, Elon Musk najbogatszy na świecie
Ośmiokrotnie podrożały akcje Tesli w 2020 roku, kontynuowany na początku 2021, sprawił, że Elon Musk stał się najbogatszym człowiekiem na świecie. Kapitalizacja motoryzacyjnej spółki wyprzedza wszystkich konkurentów z branży, nawet tych, którzy sprzedają kilkanaście razy więcej samochodów. Akcje Tesli są najdroższe w historii, a inwestorzy wyceniają spółkę na 773 mld USD.
Przez lata Tesla wprawdzie sprzedawała samochody, ale słynęła też z bardzo ambitnych i nigdy do końca nie realizowanych planów. 2020 rok był jednak przełomowy. Wprawdzie znowu nie udało się zrealizować zapowiadanego dostarczenia 500 tys. aut w ciągu 12 miesięcy, ale zabrakło raptem 450 sztuk do tego wyniku, a tak blisko nie było nigdy.
JAK KUPIĆ AKCJE TESLI [PORADNIK]
Ostatni kwartał był rekordowy – klienci odebrali 180 570 nowych Tesli, czyli najwięcej samochodów tej marki w historii. Rocznie wyprodukowano więc 36% więcej samochodów niż w roku poprzednim. Właśnie produkcja jest bowiem największą bolączką Tesli. Zamówień nie brakuje, a klienci czekają miesiącami na wybrane przez siebie auto. Zdarza się więc, że w końcu rezygnują i zasilają wyniki konkurencji, bo praktycznie wszystkie największe (a także te znacznie mniejsze) koncerny produkują już samochody elektryczne.
Konkurencja jak okruchy
Dzięki niemal ośmiokrotnemu wzrostowi ceny w 2020 roku Tesla jest obecnie najwyższej wycenianą spółką motoryzacyjną świata. Wprawdzie m.in. Toyota i Volkswagen sprzedają po kilkanaście razy więcej samochodów rocznie, ale inwestorzy biorą pod uwagę spodziewany wzrost sprzedaży Tesli. W 2021 roku ruszą bowiem dwie duże fabryki tych samochodów – w Texasie w USA i w Berlinie w Niemczech. Spółka rozwija się też w Chinach. To właśnie w Szanghaju rozpoczęła się produkcja najnowszego modelu Y. No i Tesla jest też modna wśród inwestorów detalicznych, a to na giełdzie też ma znaczenie.
Tesle będzie też można wreszcie kupić w Polsce. W zeszłym roku – mimo, że nie było u nas żadnego salonu – Polacy zamówili 138 sztuk różnych modeli Tesli (najtańszy kosztuje ok. 200 tys. zł). Firma zdecydowała więc, że rynek jest na tyle perspektywiczny, że warto w niego bardziej zainwestować i w ciągu kilku najbliższych tygodni otwiera salon w podwarszawskich Ząbkach.
Co ciekawe, wycena Tesli – mimo coraz lepszych wyników i planów spółki – jest wciąż znacznie wyższa od tradycyjnych liderów w tej branży. Mimo rekordowej sprzedaży na poziomie niemal 500 tys. aut, nijak nie wytrzymuje to porównania np. z Toyotą czy Volkswagenem (ponad 10 mln aut rocznie). Podobnie jest z przychodami i zyskiem, a mimo tego Tesla jest więcej warta niż Ferrari, Ford, Suzuki, Subaru, Honda, General Motors, Hyundai, Fiat, Citroen, Chrysler, Renault oraz Nissan – i to razem wzięte…
Tesla rośnie, Elon Musk się bogaci
Dzięki wycenie sięgającej na dzień 7 stycznia 2021 roku 816,04 za akcję, kapitalizacja firmy przekroczyła już 773 mld USD. Elon Musk jest natomiast bezpośrednim właścicielem 18% akcji, które są warte ponad 139 mld USD. Trzeba jeszcze jednak pamiętać, że to nie jedyna spółka, którą prowadzi. W ostatnich czasach najwięcej mówi się o SpaceX, która ma już za sobą udaną załogową misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Był to pierwszy lot załogowy z USA od prawie 10 lat. Równocześnie po raz pierwszy w kosmos wyniósł astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę. Pierwsze duże pieniądze zarobił natomiast zakładając i prowadząc firmę PayPal.
Dzięki temu Elon Musk został właśnie najbogatszym człowiekiem świata z majątkiem szacowanym na 198 mld USD. Wyprzedził więc Jeffa Bezosa, szefa Amazon.com.