Aktualności
Teraz czytasz
Microstrategy posiada już w swoim portfelu 331 200 bitcoinów
0

Microstrategy posiada już w swoim portfelu 331 200 bitcoinów

utworzył Simon Peters19 listopada 2024

Firma Microstrategy ogłosiła w ubiegłym tygodniu zakup 27 200 bitcoinów, a wczoraj dodatkowo 51 780 bitcoinów. Sfinalizowane transakcje zwiększyły całkowite zasoby spółki do 331 200 bitcoinów. Przy obecnych cenach rynkowych ich wartość szacuje się na około 29,8 miliarda dolarów.

Euforia, trwająca na rynku kryptowalut od momentu ogłoszenia wyników wyborów w USA, spowodowała, że indeks Crypto Fear and Greed osiągnął najwyższy poziom w tym roku. Poprzedni wzrost miał miejsce w momencie wprowadzenia funduszy ETF na bitcoin, kiedy „król krypotwalut” osiągnął wycenę w wysokości 73 800 dolarów.

Obecnie eksperci przewidują, że obserwowana na rynku hossa wyhamuje jeszcze w tym tygodniu,  a cena bitcoina przejdzie chwilową konsolidację lub zaliczy krótkoterminowy spadek przed kolejnym prognozowanym wzrostem.

Na rynku aktywów kryptowalutowych w ubiegłym tygodniu zdecydowanie najlepiej radził sobie Dogecoin. Wpływ na zachowanie waluty miała informacja, że Elon Musk, samozwańczy „Dogefather”, obejmie kierownictwo w Departamencie Efektywności Rządowej (ang. D.O.G.E) w administracji Trumpa. Stało się tak po ogłoszeniu, że inne meme coiny, takie jak Pepecoin i Bonk, również odnotowały znaczące wzrosty.

W ostatnich dniach, dzięki swojej pozycji wiodącego blockchaina dla nowych meme coinów, zyskała także Solana, której notowania  znacznie przewyższyły wyniki dużych kryptowalut, takich jak bitcoin i ethereum. Obecnie cena Solany wynosi 245 dolarów – zaledwie 6 dolarów poniżej swojego rekordu wszech czasów, który wyniósł 260 dolarów.

Pensylwania planuje trzymać rezerwy w BTC

W ubiegłym tygodniu władze Pensylwanii przedstawiły projekt ustawy umożliwiającej stanowi inwestowanie w bitcoina, czyniąc go tym samym strategicznym aktywem rezerwowym. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, Pensylwania będzie mogła zainwestować w bitcoina do 10 proc. swojego funduszu awaryjnego. Jest to kwota w wysokości 7 miliardów dolarów. Celem procedowanych rozwiązań jest przeciwdziałanie inflacji oraz dywersyfikacja inwestycji publicznych.

Projekt ustawy pojawia się w momencie, gdy senator Cynthia Lummis, zwolenniczka kryptowalut, planuje przedstawić własny projekt regulacji o rezerwach bitcoinowych na poziomie krajowym. Proponowane rozwiązanie to jedna z inicjatyw zaplanowanych na pierwsze 100 dni prezydentury Donalda Trumpa.

Jeśli projekt ustawy zostanie uchwalony w Pensylwanii, inne stany, a nawet rząd federalny, mogą wprowadzić swoje własne rezerwy strategiczne w bitcoinie. Tym samym USA wkroczą w erę „pro-krypto”.

Fundusz BlackRock BUIDL rozszerza działalność na wiele blockchainów

W zeszłym tygodniu BlackRock ogłosił rozszerzenie swojego tokenizowanego funduszu BUIDL (BlackRock USD Institutional Digital Liquidity Fund) na kolejne blockchainy . Nowa klasa udziałów zostanie uruchomiona na Aptos, Arbitrum, Avalanche, OP Mainnet Optimism i Polygon.

BUIDL, tokenizowany przez Securitize, stał się największym funduszem na rynku rządowych tokenizowanych papierów wartościowych z aktywami o wartości 517 milionów dolarów. Stanowi to 22 proc. rynku o łącznej wartości 2,3 miliarda dolarów.

Dalsza ekspansja w oparciu o ekosystem funduszu BlackRock otwiera przed inwestorami kolejne szanse, m.in. większy wybór portfela potencjalnych aktywów, a także dostęp do nowych graczy na rynku zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO) oraz firm natywnie cyfrowych.

Brytyjska kanclerz ogłasza plany pilotażu Digital Gilt

W swoim pierwszym przemówieniu po objęciu stanowiska w Mansion House brytyjska kanclerz skarbu Rachel Reeves ogłosiła, że nowy rząd Wielkiej Brytanii uruchomi pilotaż cyfrowego instrumentu obligacji rządowych o nazwie Digital Gilt Instrument (DIGIT), z wykorzystaniem technologii rozproszonego rejestru (DLT). Pilotaż ten bazuje na pracach poprzedniego rządu i jest częścią szerszej strategii wzrostu oraz konkurencyjności usług finansowych nowego rządu.

Partia Pracy, która przejęła władzę w lipcu 2024, do tej pory niewiele mówiła o swoich planach dotyczących branży kryptowalut na Wyspach. Przemówienie Reeves daje jednak nadzieję firmom na to, że pod rządami nowego gabinetu Wielka Brytania nadal zamierza być innowacyjna w sektorze usług finansowych .

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Simon Peters
Analityk eToro. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Brunel w Londynie. Posiada certyfikat CFA UK Level 4 w zakresie zarządzania inwestycjami.