EUR/PLN
Aktualny kurs EURPLN – wykres w czasie rzeczywistym
Wykres EURPLN prezentuje wartość euro w relacji do polskiego złotego. Na parze EUR/PLN, polski złoty jest walutą kwotowaną, a euro walutą bazową. Z perspektywy polskich obywateli i przedsiębiorców, kurs EURPLN jest uznawany za najważniejszy z uwagi na liczne powiązania gospodarcze i społeczne ze wspólną walutą. Mimo, iż Polska nie jest członkiem unii monetarnej, to euro odpowiada za zdecydowaną większość rodzimego importu i eksportu. W globalnym ujęciu euro jest walutą numer dwa, która pod względem znaczenia ustępuje jedynie amerykańskiemu dolarowi. Za politykę monetarną w Strefie Euro, która często wytycza długoterminowy kierunek dla tejże waluty, odpowiada Europejski Bank Centralny z siedzibą we Frankfurcie.
Euro – EUR
Euro to waluta wprowadzona w Unii Europejskiej, zamiast walut krajowych, w 2002 roku. Obecnie jest środkiem płatniczym w 19 krajach zamieszkałych przez 341 mln europejczyków. Poza krajami Unii Europejskiej, które posługują się euro, 22 kraje spoza UE posługują się walutami, których kurs jest sztywno ustalony wobec euro. Są to głównie kraje w Afryce, które wcześniej miały kursy walut powiązane z frankiem francuskim.
Waluta rezerwowa
Euro, jest drugą, zaraz po dolarze, największą walutą rezerwową świata. Udział euro w globalnych rezerwach walutowych wynosi 20% w 2020 roku.
PKB
PKB Unii Europejskiej w 2019 roku wyniosło 18 bilionów dolarów, zaś PKB per capita 35,623 dolarów.
Import / eksport
Wartość eksportu Unii Europejskiej w 2018 wynosiła 2,3 bilionów dolarów. UE eksportuje głównie do Stanów Zjednoczonych (18%), Wielkiej Brytanii (15%), Chin (9%), Szwajcarii (7%) oraz Rosji (4%). Produkty, które eksportuje UE to maszyny, silniki samochodowe, farmaceutyki i leki, paliwa, samoloty, plastik, iron, stal, papier, napoje alkoholowe i meble.
Wartość importu UE w 2018 roku wyniosła 2,3 bilionów dolarów. UE importuje z Chin (18%), Stanów Zjednoczonych (12%), Wielkiej Brytanii (10%), Rosja (7,5%), Szwajcaria (5,4%).