Straty na lokatach to ponad 9 proc. Inflacja straszy Polaków
Inflacja w marcu, według wstępnego szacunku, przekroczyła granicę 10 proc., osiągając 10,9 proc. To oznacza, że właściciele lokat tracą na nich rocznie aż 9,6 proc. Polscy inwestorzy najbardziej obawiają się wzrostu inflacji.
O autorze
Paweł Majtkowski – analityk eToro na polskim rynku, który dzieli się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.
Inflacja w Polsce blisko 11%
Po spadku w lutym do 8,5 proc. (z 9,2 proc. w styczniu), ponownie mamy mocny wzrost inflacji w Polsce. Według wstępnego szacunku, w marcu wyniosła ona 10,9 proc. r/r. Jest to efekt wojny na Ukrainie i związanego z tym wzrostu cen wielu surowców na światowych rynkach. Okazało się, że tarcza antyinflacyjna, obejmująca obniżki podatku VAT m.in. na paliwo, gaz ziemny i żywność, wywołała spadek inflacji tylko w jednym miesiącu – lutym. Choć tarcza nadal działa i obniża poziom inflacji, to jednak jest to w obecnej sytuacji mniej odczuwalne.
Dołączyliśmy zatem do grupy krajów w Europie Centralnej, które już wcześniej zanotowały dwucyfrowe odczyty inflacji. W lutym inflacja na Litwie wyniosła 14,2 proc., w Estonii 12 proc., a w Czechach 11,1 proc.
Tak wysoka inflacja oznacza, że Polacy na bankowych lokatach ponoszą rekordowe straty. Na rocznej lokacie bankowej założonej na początku kwietnia 2021 roku i zakończonej w marcu 2022 roku, realna strata jej właściciela wyniosła 9,6 proc. Wynika to z faktu, że według NBP średnie oprocentowanie lokat zakładanych w kwietniu 2021 r. na okres od 6 do 12 miesięcy wyniosło 0,2 proc. Nawet wybierając najlepsze lokaty na rynku w tamtym okresie – oprocentowane na 0,8 proc. – straciliśmy aż 9,1 proc.
Polacy zaniepokojeni inflacją
Inflacja stanowi obecnie poważny powód do niepokoju dla inwestorów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Według badania eToro Puls Inwestora Indywidualnego, w którym ankietowanych było 8500 inwestorów detalicznych w 12 krajach, wynika, że Polacy ze wszystkich nacji najbardziej boją się inflacji. W czwartym kwartale 2021 roku, jako główny powód do niepokoju rosnącą inflację wskazuje aż 66 proc. badanych inwestorów z Polski, podczas gdy we wszystkich badanych krajach inflacja budzi obawy 47 proc. ankietowanych.
Niestety, niestabilna sytuacja międzynarodowa może cały czas wpływać na wzrost inflacji, a co za tym idzie straty właścicieli lokat mogą jeszcze przez kilka miesięcy rosnąć.