Opcje binarne zakazane w Wielkiej Brytanii
Brytyjski nadzór finansowy, Financial Conduct Authority (FCA), ustanowił, iż z dniem 2 kwietnia br. sprzedaż opcji binarnych klientom detalicznym będzie zakazana. Ta decyzja nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem, tym bardziej, iż tymczasowy zakaz w tym kraju obowiązuje już wewnętrznie co najmniej od połowy 2018 roku.
Przeczytaj koniecznie: Opcje binarne – hazard czy inwestycja?
Binarki na wymarciu
Zmianami w prawie objęta będzie nie tylko sprzedaż, ale także wszelka dystrybucja i wprowadzanie do obrotu w/w instrumentów. Zdaniem regulatora są to instrumenty, które mają więcej wspólnego z hazardem, niż inwestowaniem.
Christopher Woolard, Dyrektor Wykonawczy ds. Strategii i Konkurencji w FCA:
„Opcje binarne to produkty hazardowe, które imitują instrumenty finansowe. Utrzymując nasz zakaz, chcemy zadbać o to, aby inwestorzy nie tracili pieniędzy z powodu tak wadliwego produktu.”
Stwierdzenie to nie jest niczym nowym. Od wielu lat regulatorzy z całej Europy mają wyjątkowo wrogie nastawienie w stosunku do opcji. Trzeba jednak przyznać, że sama branża wyjątkowo intensywnie pracowała na taki wizerunek. Listy ostrzeżeń publicznych pękają w szwach od nieregulowanych i podejrzanych instytucji nakłaniających do inwestowania w „binarki”.
Decyzja FCA a ESMA
De facto, w Wielkiej Brytanii już obowiązuje zakaz dotyczący opcji binarnych (Opcje binarne zakazane w UE od 1 lipca 2018 r.), który wynika z interwencji produktowej europejskiego regulatora ESMA. Niemniej jednak prawo to wprowadzone jest na tymczasowy okres trzech miesięcy, i mimo, że regularnie jest przedłużane, to obejmuje tylko kraje członkowskie z Unii Europejskiej.
Scenariusz zakładający wyjście UK ze Wspólnoty, spowodowało, że FCA postanowiło wewnętrznie zabezpieczyć się przed nagłym „odblokowaniem” dostępu do tych instrumentów wprowadzając wewnętrzne przepisy. Niezależnie od sytuacji, opcje binarne w Wielkiej Brytanii zostaną niedostępne dla detalistów. Przynajmniej aż do odwołania.