Aktualności
Teraz czytasz
Złoto ponownie powyżej 1800 USD
0

Złoto ponownie powyżej 1800 USD

utworzył Daniel Kostecki23 grudnia 2021

Cena złota zdaje się rysować bardzo ciekawy układ, z punktu widzenia analizy wykresu. Od strony fundamentalnej również może prezentować się interesująco, ponieważ świat pogrąża coraz wyższa inflacja, widmo stagflacji oraz wpływ koronawirusa na gospodarkę i wycenę cyklu podwyżek w USA.

Rynek złota a koronawirus

W czwartek złoto zdaje zwyżkować powyżej 1800 dolarów za uncję, po skoku o prawie 1 proc. podczas poprzedniej sesji. Wzrost ceny mógł być napędzany głównie przez słabszego dolara. Indeks amerykańskiej waluty spadł w środę w wyniku ponownego optymizmu gospodarczego i wzrostu apetytu na ryzyko, pomimo rozprzestrzeniania się nowej odmiany koronawirusa: Omikron.

Badanie przeprowadzone w RPA sugeruje zmniejszone ryzyko hospitalizacji i ciężkiej choroby u osób zakażonych tym wariantem. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała również w środę pozwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach pigułki Covid firmy Pfizer, pierwszego doustnego leku przeciwwirusowego dopuszczonego do obrotu w czasie pandemii. Wydarzenia te mogły poprawić nastroje rynkowe, skłaniając inwestorów do pozycjonowania się z bezpiecznego dolara w kierunku bardziej ryzykownych aktywów. Słabszy dolar zaś może sprawiać, że złoto jest tańsze dla kupujących, którzy posiadają waluty inne niż amerykańska, co może podnosić jego atrakcyjność.

Rośnie apetyt na ryzyko, ropa drożeje

Interesujące wydarzenia zdają się również mieć miejsce na rynku ropy naftowej. Kontrakty terminowe na ropę WTI wzrosły w środę do ponad 72,5 USD za baryłkę, po tym, jak skoczyły o ponad 3,5 proc. podczas poprzedniej sesji pod wpływem większego, niż oczekiwano spadku zapasów ropy w USA i kryzysu energetycznego w Europie. Do wzrostów mogła przyczynić się też lekka poprawa apetytu na ryzyko, gdyż traderzy bardziej pozytywnie oceniają ożywienie gospodarcze na świecie.

American Petroleum Institute podał we wtorek, że zapasy ropy naftowej spadły w ubiegłym tygodniu o 3,67 mln baryłek powyżej oczekiwań rynkowych, które zakładały spadek o 2,63 mln. W tym samym czasie ceny gazu ziemnego w Europie wzrosły po tym, jak Rosja ograniczyła przepływy, zmuszając niektóre kraje do zwiększenia importu energii elektrycznej i spalania ropy, aby zaspokoić popyt. 

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.