Aktualności
Teraz czytasz
Złoto i ropa znów drożeją
0

Złoto i ropa znów drożeją

utworzył Daniel Kostecki26 kwietnia 2022

Po trzech dniach spadków cen złoto znów zdaje się łapać wznoszącą falę. Uncja kruszcu wraca ponad poziom 1,9 tys. USD. Odbijają też ceny ropy WTI, na tym rynku po dwóch dniach obniżek baryłka drożeje blisko do 100 USD.

Podwyżki cen surowców zdają się zbiegać z niewielkim osłabieniem amerykańskiej waluty i spadkiem rentowności obligacji skarbowych USA. Dolar cofa się dziś z osiągniętego podczas poprzedniej sesji najwyższego poziomu od dwóch lat, podczas gdy rentowność 10-letnich obligacji mogły spaść z trzyletniego maksimum, cofając się do około 2,8 proc.

Złoto może być postrzegane jako bezpieczny środek ulokowania kapitału w okresie gospodarczych i politycznych zawirowań. A z taką sytuacją możemy mieć do czynienia właśnie teraz, gdy rosyjska armia wciąż atakuje Ukrainę, a agresorzy postrzegają sprzymierzeńców Ukrainy przed ryzykiem wojny nuklearnej, Chiny ciągle zmagają się z epidemią koronawirusa, a cały świat stoi w obliczu niepewności dotyczącej perspektyw wzrostu gospodarczego.

Ropa między ograniczeniami popytu i podaży

Po dwóch dniach spadków cena baryłki ropy WTI rośnie dziś do ok. 99,5 USD. Wydaje się jednak, że sytuacja na tym rynku pozostaje napięta. Wciąż istnieje ryzyko, że Unia Europejska może dołączyć do USA i Wielkiej Brytanii, wprowadzając zakaz importu rosyjskiej ropy w ramach sankcji za napaść Rosji na Ukrainę.

Europejscy nabywcy już odmówili zakupu milionów baryłek ropy Urals od Rosniefti PJSC, a azjatyckie rafinerie zrezygnowały z rosyjskiej ropy z powodu sankcji nałożonych na firmę, która dostarczała surowiec.

Z jednej strony światowe zapotrzebowanie na ropę może się zmniejszać z powodu obniżki perspektyw wzrostu gospodarczego oraz mniejszego popytu z Chin, gdzie część przemysłu paraliżują pandemiczne restrykcje. Z drugiej strony w Europie nakładane na Rosję sankcje mogą doprowadzić do zmniejszenia podaży surowca, co przekładałoby się na presję wzrostu produkcji w innych regionach świata. Przeciwstawne czynniki mogą utrzymywać ceny baryłki ropy WTI w przedziale 92-114 USD.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
0%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.