Teraz czytasz
Wyniki spółek pociągną S&P500 na rekordy?
0

utworzył Marcin Kiepas19 października 2021

Amerykański indeks S&P500 ma za sobą 4 kolejne wzrostowe sesje, które wywindowały go do najwyższych poziomów od miesiąca, a przede wszystkim definitywnie potwierdziły koniec jednomiesięcznej realizacji zysków, która rozpoczęła się w pierwszych dniach września. To dokładnie sugeruje najpierw zażarta obrona poziomu 4300 pkt. na początku października, a następnie wyrysowanie w ostatni czwartek na wykresie dziennym lokalnej formacji odwróconej głowy z ramionami.

Oczywiście po 4 sesjach wzrostów, ryzyko 1-2 dniowej realizacji zysków rośnie, ale generalnie wymowa sytuacji na wykresie jest optymistyczna.

Nowe historyczne rekordy na S&P500?

Sytuacja na wykresie S&P500 każe oczekiwać powolnego marszu coraz wyżej, co jeszcze w listopadzie może przynieść nowe historyczne rekordy. Nie sposób jednak nie zauważyć, że ten optymizm płynący z wykresu ma miejsce w sytuacji, gdy jednocześnie inflacja, a wraz z nią rentowności długu, szybują coraz wyżej, ceny ropy systematycznie pną się do góry, a kryzys energetyczny na świecie jest faktem. Czy w takich warunkach możliwe są wzrosty i nowe rekordy? Tak, taką okazję daje trwający sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street. Oczywiście pod warunkiem, że inwestorzy skupią się na wynikach za III kwartał, a nie zaczną zastanawiać się nad czynnikami ryzyka związanymi z wypracowywanymi wynikami w IV kwartale.

Dziś przed sesją raporty finansowe za ostatni kwartał opublikuje m.in. BoNY Mellon, Halliburton, J&J, P&G i Travelers, a po sesji Netflix. Ten i przyszły tydzień pod względem wyników będą kluczowe. Opublikują je największe spółki. To też otwiera ewentualne okienko do dalszych wzrostów. Tym bardziej, że w pierwszym tygodniu listopada, uwaga wszystkich rynków już będzie się koncentrować na danych z amerykańskiego rynku pracy, a przede wszystkim na posiedzeniu FOMC.

Kalendarz publikacji raportów finansowych przez spółki z Wall Street

Sezon wyników w USA

Szacuje się, że spółki z indeksu S&P500 zaraportują w III kwartale wzrost zysków o około 30 proc. i wzrost przychodów o 15 proc. Faktycznie wyniki mogą być jeszcze lepsze. Świadczą o tym pozytywne niespodzianki w już opublikowanych wynikach. Aż 80 proc. firm pochwaliło się zyskiem na akcję powyżej konsensusu. To więcej niż wynosi pięcioletnia średniej (76 proc.). Jeszcze lepiej wygląda to w przypadku przychodów. Lepszymi od oczekiwań przychodami pochwaliło się już 83 proc. spółek, podczas gdy średnia to 67 proc. Dlatego też, jeżeli inwestorzy na Wall Street przymkną oko na inne czynniki ryzyka, a skupią się tylko na wynikach, to dość łatwo sobie wyobrazić kontynuację wzrostów przez S&P500.