Uwaga na klony IC Markets, FxPro i Interactive Brokers
Na rynku pojawiły się nowe scamy. Podmioty-klony, które wykorzystują nazwę, wizerunek i kolorystykę legalnie działających, popularnych brokerów znów próbują wyłudzić środki od nieświadomych traderów. Tym razem wybór oszustów padł na IC Markets, FxPro oraz Interactive Brokers. Zalecamy czujność!
Klon IC Markets
Oszuści podszywają się pod popularnego, australijskiego brokera jako ICm-Market pod domeną – www.icm-market.com. Co gorsze, strona ta jest bardzo autentyczną kopią domeny IC Markets. Koniecznie należy zwracać uwagę na adresy URL domeny na którą wchodzimy.
Klon FxProCrypto
Kolejną „podróbką” jest FxProCrypto. Co interesujące, oszust podszywa się częściowo pod działającego od ponad dekady na rynku, cypryjskiego brokera FxPro, a częściowo pod IC Markets. Scam funkcjonuje pod domeną www.fxprocrypto.com jednak padają tam takie nazwy firmy jak: Raw Trading Limited / International Capital Markets Pty Limited / IKBK Holdings Limited / BullishFXMarkets Limited.
Strona ponownie jest prawie 1:1 lustrzaną kopią domeny… IC Markets. Po wejściu na domenę wyskakuje okienko pop-up z sugestią wpłaty środków bezpośrednio na portfel kryptowalutowy.
Pod żadnym pozorem nigdy nie powinniśmy tego robić – żaden legalnie działający broker o to nie prosi.
Przed oboma podmiotami zostały wydane ostrzeżenia na stronie cypryjskiego nadzoru finansowego – CySEC.
Klon Interactive Brokers
Jeden z największych amerykańskich brokerów także padł ofiarą „klonujących” scammerów. Tym razem oszuści posługują się takimi witrynami jak:
- www.interactivebrokers.ltd
- www.interactivebrokers.limited
- www.interactivebrokers.legal
Na stronie wykorzystywane są dane firmowe Interactive Brokers (UK) Ltd, czyli oddziału zarejestrowanego w Wielkiej Brytanii. Oficjalne ostrzeżenie dostępne jest na stronie brytyjskiego regulatora FCA tutaj:
Na rynku funkcjonuje wiele scamów oraz osób podszywających się pod legalnie działające firmy, których cały czas przybywa. Takie podmioty tylko czekają na nieuważnego inwestora, który padnie ich ofiarą. Odzyskanie środków nie zawsze jest możliwe. Oprócz zgłoszenia sprawy na policję czy do instytucji regulującej rynki finansowe (np. Komisja Nadzoru Finansowego), warto jednak zapoznać się z informacjami, które mogą być pomocne w walce o odzyskanie pieniędzy.
Przestrzegamy przed korzystaniem z usług firm nielicencjonowanych. Przed otwarciem konta zawsze upewnij się czy dany broker posiada odpowiednie regulacje i zezwolenia u wskazanej instytucji nadzorującej rynek finansowy.