Aktualności
Teraz czytasz
Spadki cen ropy przed decyzją OPEC+
0

Spadki cen ropy przed decyzją OPEC+

utworzył Daniel Kostecki3 sierpnia 2022

Kraje OPEC+ podejmą dziś decyzję w sprawie wielkości wydobycia ropy naftowej. Może ona wpłynąć na notowania surowca, którego ceny w istotnym stopniu odpowiadają za inflację, a w konsekwencji za działania banków centralnych.

Baryłka ropy po 94 dolary

Na początku sierpnia cena baryłki ropy WTI spadła do ok. 94 USD, takie poziomy obserwowaliśmy ostatnio przed inwazją Rosji na Ukrainę. Zmienność na rynku ropy może pozostawać relatywnie wysoka przed dzisiejszą decyzją OPEC+. Wydaje się, że członkowie kartelu pozostawią produkcję na niezmienionym poziomie. I to z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że prawdopodobnie producenci nie mają już wolnych mocy przerobowych, które pozwoliłyby na zdecydowane zwiększenie produkcji. Po drugie, członkowie OPEC+ widzą, że świat zmierza w stronę spowolnienia i recesji. Popyt na ropę może spaść, a wówczas wzrost produkcji byłby nieopłacalny.

Mimo ostatniej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Arabii Saudyjskiej i wezwania OPEC do podniesienia produkcji i zwiększenia wydobycia ropy naftowej wydaje się, że ani kraje arabskie, ani inne wchodzące w skład kartelu nie będą tym zainteresowane. Co więcej, część państw ma problem z zachowaniem deklarowanego tempa wydobycia, a co dopiero jego zwiększenia. Zwiększenie podaży surowca wydaje się mało prawdopodobne. Dlatego też jednym z możliwych scenariuszy jest próba stabilizacji cen w przedziale 90-110 USD za baryłkę. Pozwala to producentom odrabiać covidowe straty związane z lockdownami, ale także nie hamuje istotnie popytu.

Popyt może rosnąć

Według raportu agencji IEA światowy popyt na ropę w 2023 r. ma osiągnąć poziom 101,6 mln baryłek dziennie, co oznaczałoby przebicie poziomów sprzed pandemii. Zdaniem IEA wyższe ceny i słabsze perspektywy wzrostu gospodarczego mogą hamować konsumpcję, ale odbudowa gospodarki Chin po lockdownach może prowadzić do zwiększenia popytu w przyszłym roku z prognozami wzrostu konsumpcji z 1,8 mln baryłek dziennie w 2022 r. do 2,2 mln baryłek w 2023 r. W przeciwieństwie do 2022 r., gdy to kraje OECD przewodziły wzrostowi popytu na ropę, w 2023 r. w 80 proc. to państwa spoza OECD mają zwiększać popyt – wynika z danych IEA.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.