Aktualności
Teraz czytasz
Podatek Forex: zostały ostatnie dni na złożenie deklaracji PIT-38
2

Podatek Forex: zostały ostatnie dni na złożenie deklaracji PIT-38

utworzył Paweł Mosionek25 maja 2020

Rozlicz swój podatek Forex do końca maja! Zostało zaledwie kilka dni do upływu terminu rozliczenia podatku od zysków kapitałowych w Polsce. Z uwagi na panującą pandemię, polski Ministerstwo Finansów zdecydowało się wydłużyć termin składania deklaracji PIT-38 do końca maj 2020 r., ale z racji, iż 31 maja wypada w niedzielę, to ostateczny termin upływa z dniem 1 czerwca br.

Podatek Forex a polski broker

Jeśli korzystasz z usług polskiego brokera Forex, to Twoja deklaracja podatkowa „złożyła się” automatycznie. Jak to mogło się stać? Polskie domy maklerskie mają obowiązek wystawienia dokumentu PIT-8c swoim klientom oraz wysłania jego kopii do odpowiedniego urzędu skarbowego. Na tej podstawie fiskus przygotowuje rozliczenie w usłudze e-PIT. W przypadku braku reakcji ze strony podatnika, deklaracja zostaje zaakceptowana z automatu z końcem kwietnia. Jeśli korzystaliśmy z usług kilku polskich brokerów, to wartości wynikające z kilku PIT-8c, są sumowane. A co z zagranicznymi brokerami?


Sprawdź: Fundacja Trading Jam chce zniesienia podatku Belki


Korekta możliwa do 1 czerwca

Jeśli handlujesz za pośrednictwem brokera spoza Polski, to sytuacja trochę się komplikuje. W tej sytuacji rodzimy urząd skarbowy nie będzie z automatu miał informacji o Twoich wynikach finansowych. Konieczne jest wyliczenie należności podatkowych we własnym zakresie oraz samodzielne złożenie deklaracji podatkowej (lub jej korekty), która uwzględni Twój przychód lub stratę. Podstawę do rozliczenia stanowi historia transakcji z platformy za dany rok.

Konto w obcej walucie

O ile wyliczenie należności nie sprawia większych problemów w sytuacji, gdy handlujemy na koncie z walutą bazową PLN, to w przypadku waluty obcej sprawa mocno się komplikuje. Każda pozycja z historii transakcji musi zostać przeliczona po kursie Narodowego Banku Polskiego z danego dnia. Jeśli tych transakcji było kilka lub kilkanaście, to możemy to zrobić „na piechotę” z kalkulatorem w ręce. Problemem jest, gdy zawarliśmy ich dziesiątki, setki, a nawet tysiące.


Przeczytaj koniecznie: Opodatkowanie dochodów z rynku Forex [Kompendium]


Forex Club Podatek 6.0

Z pomocą przychodzi nasza autorska aplikacja Forex Club Podatek. Najnowsza wersja oprogramowania z oznaczeniem 6.0, która pojawiła się w kwietniu 2020 r., jest całkowicie bezpłatna dla naszych Klubowiczów.

7 lutego 2021 r. ukazała się nowa odsłona aplikacji – Forex Club – Podatek 7.0 na rok podatkowy 2020szczegóły dostępne tutaj.

To właśnie dzięki niej możesz obliczyć swój podatek od zagranicznego brokera w zaledwie kilka minut – niezależnie od ilości transakcji czy waluty Twojego konta.

Obsługiwane platformy:

  • MetaTrader 4,
  • MetaTrader 5,
  • cTrader,
  • JForex Dukascopy.

SPRAWDŹ JAK DZIAŁA APLIKACJA

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Paweł Mosionek
Aktywny trader na rynku Forex od 2006 roku. Redaktor portalu Forex Nawigator oraz redaktor naczelny i współtwórca serwisu ForexClub.pl. Prelegent konferencji "Focus on Forex" na SGH w Warszawie, "NetVision" na Politechnice Gdańskiej oraz "Inteligencja finansowa" na Uniwersytecie Gdańskim. Dwukrotny zwycięzca "Junior Trader" - gry inwestycyjnej dla studentów organizowanego przez DM XTB. Uzależniony od podróży, motocykli i skoków spadochronowych.