Aktualności
Teraz czytasz
PKN Orlen – ubrani w dywidendę? Cena akcji spadła już o 20% w dwa tygodnie
0

PKN Orlen – ubrani w dywidendę? Cena akcji spadła już o 20% w dwa tygodnie

utworzył Daniel Kostecki17 marca 2023

Tuż po ogłoszeniu rekordowych wyników płockiego koncernu, inwestorzy z GPW otrzymali kolejną niespodziankę. Konferencję i przedstawienie nowej polityki dywidendowej spółki. Zakłada ona 4 zł minimalnej gwarantowanej dywidendy i jej wzrost o 15 groszy aż do 2030 r.

Rynek się ucieszył, cena akcji rosła na wzmożonych obrotach do ponad 67 PLN. I tu wierzący w nową politykę PKN zostali wystawieni na ciężką próbę, bowiem cena akcji od tamtego momentu, spadła już o 20 proc. Jedna piąta spółki wyparowała z rynku, a mówimy o największej firmie w kraju. Wszystko to trwało nieco ponad dwa tygodnie i na godzinę 15:00 w dniu 16 marca cena akcji zdaje się spadać dalej w sposób jednostajny, jakby ktoś zabrał dno.


SPRAWDŹ: Jak inwestować w spółki paliwowe? [Poradnik]


Czy inwestorzy mogą czuć się ubrani w dywidendę Orlenu?

Z pewnością nie sposób nie dostrzec, że mamy do czynienia z teatrzykiem rozgrywanym między dobrym i złym „gliną”. Dobrym jest prezes Orlenu, a złym szef MAP. Jeden mówi, jak to jest dobrze w spółce i chce jak najlepiej dla inwestorów, a drugi, że wciąż pracuje nad podatkiem, który nota bene wymusza Bruksela, a dywidenda powinna być jak najniższa – przekaz jest niespójny.

Po drodze w giełdę uderzył bankowy kryzys, ale także tąpnięcie na rynku ropy naftowej, gdzie cena baryłki WTI spadła do najniższego poziomu od grudnia 2021 r. Splot tych wszystkich zdarzeń (banki i ropa, to zdarzenia niezależne) oraz zależnych, jak komunikacja prezesa spółki oraz ministra, dobija kurs akcji Orlenu. O ile nikt nie ma wpływu na to, co dzieje się z ropą czy bankami, o tyle komunikacja z rynkiem ze strony właściciela i prezesa mogłaby być bardziej przemyślana, bo cierpią na tym nie tylko inwestorzy instytucjonalni, ale także indywidualni i uczestnicy PPK. Nie mówiąc już o tym, że taki sposób komunikacji i niepewności, odstrasza inwestorów zagranicznych.

Zatem nie ma co się też dziwić, że spółka jest notowana ze wskaźnikiem forward P/E poziomie 3,5, co jest zdecydowanie poniżej europejskiej średniej dla spółek energetycznych.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.