Aktualności
Teraz czytasz
Niemiecka gospodarka w technicznej recesji
0

Niemiecka gospodarka w technicznej recesji

utworzył Marcin Kiepas25 maja 2023

Gospodarka Niemiec znalazła się w recesji – wynika z opublikowanych dziś danych przez Destatis. Dane negatywnie zaskoczyły. I to bardzo. Jeszcze przed miesiącem, publikując wstępne szacunki danych o PKB, niemiecki urząd statystyczny informował, że recesji udało się uniknąć.

PKB Niemiec spada

W I kwartale br. Produkt Krajowy Brutto (PKB) Niemiec obniżył się o 0,3 proc. w relacji kwartał do kwartału, po tym jak w IV kwartale 2022 roku zanurkował on o 0,5 proc. Tym samym gospodarka znalazła się w technicznej recesji. Dane okazały się sporym zaskoczeniem, bo wstępny odczyt mówił o tym, że w pierwszych trzech miesiącach roku PKB nie zmienił się (0,0 proc. K/K). Takie też były rynkowe prognozy.

W relacji rok do roku PKB zanotował spadek o 0,2 proc., wobec prognozowanego wzrostu o 0,2 proc. i wobec wzrostu o 0,2 proc. w ostatnim kwartale 2022 roku.

PKB_Niemcy_25052023

Komunikat prasowy Destatis ws. PKB Niemiec.

Gorsze nastroje wśród konsumentów

To nie jedyne opublikowane dziś rozczarowujące dane z Niemiec. Przygotowywany przez GfK Indeks Zaufania Konsumentów za miesiąc czerwiec miał wartość -24,2 pkt., podczas gdy oczekiwano odczytu na poziomie -23,8 pkt.

Wczoraj równie mocno natomiast rozczarował indeks instytutu Ifo. W maju spadł on do 91,7 pkt. z 93,4 pkt. w kwietniu, co było wynikiem znacznie poniżej prognoz ekonomistów (93 pkt.).

Dane za I kwartał 2023 są złe, a najnowsze raporty z niemieckiej gospodarki wcale nie sugerują istotnej poprawy w kolejnych kwartałach. Ekonomiści szacują, że zarówno w II kwartale, jak i w III kwartale 2023 roku, gospodarka Niemiec znalazła się w stagnacji, a silniejsze odbicie przyjdzie dopiero w IV kwartale 2023 roku.

W reakcji na opublikowane dziś dane niemiecki DAX kontynuuje spadki, rozszerzając trwającą spadkową korektę do 4 dni. Osłabia się również euro, które w relacji do dolara spada do 1,0722 z 1,0749 wczoraj i wobec 1,1091 w dniu 4 maja. Kurs EUR/USD jest obecnie najniższy od 2 miesięcy.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.