Aktualności
Teraz czytasz
Mocne wzrosty na Wall Street, Powell zapowiada mniejsze podwyżki stóp
0

Mocne wzrosty na Wall Street, Powell zapowiada mniejsze podwyżki stóp

utworzył Marcin Kiepas1 grudnia 2022

Szef Fed zapowiedział spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych w USA, czym wywołał euforię na Wall Street. Pozytywne dla giełd informacje płyną też z Europy i Chin.

Nasdaq zyskał blisko +5% po wystąpieniu Powella

Czas na złagodzenie tempa podwyżek stóp może nadejść już na grudniowym posiedzeniu – zapowiedział w środę szef Fed Jerome Powell. Amerykańskie indeksy, które do czasu publicznego wystąpienia Powella balansowały na poziomach z zamknięcia dzień wcześniej, mocno ruszył do góry. Finalnie DJIA wzrósł wczoraj o 2,18 proc. do 34589,77 pkt. i znalazł się na poziomach nieoglądanych od kwietnia br. Indeks S&P500 wzrósł o 3,09 proc. do 4080,11 pkt. i zamknął się najwyżej od września. Technologiczny Nasdaq wystrzelił natomiast w górę o 4,41 proc. do 11468 pkt. i jest o krok od przełamania lokalnego szczytu z pierwszej połowy listopada.

Środowe wzrosty znacząco zmieniły układ sił na wykresie dziennym US500. Po przełamaniu lokalnych maksimów z listopada, wykres znalazł się na poziomie 11-miesięcznej linii bessy i ma doskonałą pozycję wyjściową do ataku na tę barierę podażową. Gdyby do tego doszło to celem dla byków będzie wakacyjny szczyt na poziomie 4325,20 pkt.

US500 Daily_tickmill_fxclub_01122022

Wykres dzienny US500 (CFD na S&P500). Źródło: Tickmill

Słowa Powella wpisują się w opublikowane wczoraj, nieco gorsze od prognoz, dane z amerykańskiego rynku pracy. Wg raportu ADP w listopadzie zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło o 127 tys., podczas gdy rynkowy konsensu zakładał wzrost o 200 tys. To pokazuje, że dotychczasowe podwyżki stóp procentowych mają realne przełożenie na spowolnienie gospodarcze, co pozwoli dalej obniżać inflację w USA.

Europa także z optymizmem

Optymistyczne dla rynków akcji sygnały płyną nie tylko z USA, ale również z Europy i Chin. Opublikowane we wtorek i środę dane inflacyjne z Europy sugerują, że zarówno największe europejskie gospodarki, jak i cała strefa euro, mają szczyt inflacji za sobą. To wprawdzie nie wpłynie na grudniową decyzję ECB, i zapewne wtedy stopy procentowe wzrosną o 50 punktów bazowych, ale pozwala w 2023 roku oczekiwać dalszego spadku inflacji, a więc i docelowo niższych stóp procentowych w strefie euro.

Z Chin natomiast napływają coraz to nowe sygnały wskazujące na powolną zmianę podejścia tamtejszych władz do polityki zero-COVID. To wzmacnia rynkowe oczekiwania na odejście w 2023 roku od tej polityki, co razem z również oczekiwanymi działaniami mającymi wesprzeć słabnący wzrost gospodarczy w Chinach, powinno być pozytywnym impulsem dla rynków.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.