Aktualności
Teraz czytasz
Kryzys naftowy 2.0 – tym razem może objąć cały świat
0

Kryzys naftowy 2.0 – tym razem może objąć cały świat

utworzył Daniel Kostecki9 marca 2022

Ameryka jeszcze nie zapomniała kryzysu naftowego z lat 70-80., który wepchnął gospodarkę w stagflację i dwukrotnie w recesję, tymczasem dziś, po 50 latach, może pojawić się druga odsłona kryzysu naftowego oraz energetycznego. Zagraża ona jednak już nie tylko Stanom Zjednoczonym, ale całemu światu.

Kontrakty terminowe na ropę WTI wzrosły w środę do ok. 126 USD za baryłkę, gdy USA wprowadziły natychmiastowy zakaz importu rosyjskiej ropy i innych surowców energetycznych, a Wielka Brytania zapowiedziała stopniowe wycofywanie się z importu rosyjskiej ropy do końca 2022 r.

Co się stanie, gdy Europa zrezygnuje z rosyjskiej ropy?

Działania i zapowiedzi działań ze strony USA oraz Wielkiej Brytanii mogły zwiększyć obawy o podaż surowców. Analitycy ostrzegają, że ropa może osiągnąć nowy rekord wszech czasów, jeśli Europa zdecyduje się dołączyć do swoich sojuszników. Wiąże się to z dużą zależnością europejskich państw od rosyjskich dostaw energii, które w przypadku ropy naftowej stanowią blisko 60 proc.

Prywatne koncerny naftowe, w tym BP i Shell, ogłosiły, że wycofują się z prowadzenia interesów z Rosją, przy czym Shell natychmiast wstrzymał wszelkie zakupy rosyjskiej ropy i zamknął swoje stacje paliw w tym kraju. 

Ceny ropy naftowej wzrosły już o ponad 30 proc. od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Do podwyżek mogą przyczyniać się obawy o zakłócenia w dostawach i eskalację sankcji. Powrót irańskiej ropy na światowe rynki mógłby złagodzić sytuację i doprowadzić do obniżek cen, jednak w dalszym ciągu otoczony jest sporą dozą niepewności.

Rezerwa Federalna w spokojnej pogoni za inflacją

Na rynku walutowym dolar amerykański zdaje się stabilizować po wcześniejszym zdecydowanym umocnieniu. Na notowania USD może wpłynąć stanowisko Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych oraz ew. decyzja o ich podwyżce. Może ona zapaść już w przyszłym tygodniu. Rezerwa Federalna może podnieść stopy procentowe o 25 punktów bazowych, ale przewodniczący Fed Jerome Powell otworzył także drogę do bardziej agresywnych posunięć, jeśli wysoka inflacja będzie się utrzymywać. Raport o inflacji w USA poznamy już jutro, a według oczekiwań dynamika cen osiągnęła w lutym najwyższy poziom od wielu dekad – 7,9 proc.

W latach 70-80. Fed szybko podnosił stopy procentowe, goniąc inflację. Obecnie jednak pogoń będzie prawdopodobnie o wiele spokojniejsza, a realne stopy procentowe nadal mogą pozostawać ujemne przez długi czas.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.