Aktualności
Teraz czytasz
Kryptowaluty ofiarami rekordowej inflacji w USA
0

Kryptowaluty ofiarami rekordowej inflacji w USA

utworzył Daniel Kostecki13 czerwca 2022

Spadki na giełdach, przecena kryptowalut i coraz wyższe notowania dolara – oto prawdopodobne objawy obaw inwestorów przed coraz bardziej stanowczymi działaniami Rezerwy Federalnej, obliczonymi na stłamszenie inflacji w USA.

Opublikowane w piątek dane pokazały, że majowa dynamika cen w amerykańskiej gospodarce osiągnęła poziom 8,6 proc., czyli najwyższy od grudnia 1981 r.

Pułap stóp procentowych już bliżej 4 niż 3 proc.

Rezerwa Federalna może na to zareagować, podnosząc stopę funduszy federalnych nie o 50 pkt bazowych, jak zakłada konsensus rynkowy, ale o 75 pkt bazowych na jednym z dwóch kolejnych posiedzeń.

Na wyższym pułapie może też zakończyć się cały aktualny cykl podwyżek. Dziś rano kontrakty terminowe na stopę Fed zdają się wyceniać 3,5-3,75 proc. jako poziom docelowy. Tymczasem ledwie kilka tygodni temu wycena zakładała szczyt w okolicach 3 proc.

Gdy rośnie inwestorska atrakcyjność dolara i obligacji USA…

Oczekiwania wobec Fed wydają się wpływać na zmianę notowań dolara. Indeks USD, oddający siłę amerykańskiej waluty, wzrósł dziś rano do 104,5 pkt, zbliżając się do najwyższego poziomu od 20 lat.

Zwyżkują także rentowności obligacji skarbowych USA zarówno 2-letnich, jak i 10-letnich. Zaczynają one przekraczać poziomy 3 proc. A zwiększająca się atrakcyjność oprocentowania bezpiecznych aktywów może sprawiać, że inwestorzy odwrócą się od tych bardziej ryzykownych.

… spada popyt na akcje i kryptowaluty

Kapitał zdaje się odpływać z rynków akcji i kryptowalut. Wystarczy przytoczyć, że tylko w skali ostatniego tygodnia główny amerykański indeks S&P 500 spadł o ponad 6 proc. W tym samym czasie bitcoin stracił na wartości 8,5 proc., a ethereum, czyli druga z najpopularniejszych kryptowalut, ok. 10 proc.

Czy rzeczywiście Fed zdecyduje się na intensyfikację swoich działań? Część odpowiedzi na to pytanie poznamy w środę, gdy amerykański bank centralny ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych i przedstawi swoje projekcje makroekonomiczne.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.